Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Katekizam Katolicke Crkve

IntraText CT - Text

  • DRUGI DIO SLAVLJE KRSCANSKOG OTAJSTVA
    • DRUGI ODSJEK SEDAM SAKRAMENATA CRKVE
      • PRVO POGLAVLJE SAKRAMENTI KRSCANSKE INICIJACIJE
        • Clanak 3. SAKRAMENT EUHARISTIJE
            • VI. Vazmena gozba
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

VI. Vazmena gozba

1382 Misa je istodobno i nerazdruzivo zrtveni spomen-cin u kojem se ovjekovjecuje zrtva kriza, i sveta gozba pricesti Tijelom i Krvlju Gospodnjom. No, sve je slavlje euharistijske zrtve usmjereno prema najdu-bljem jedinstvu vjernika s Kristom po pricesti. Pricestiti se znaci primiti samoga Krista koji se prinio za nas.

1383 Oltar, oko kojeg se sabire Crkva u euharistijskom slavlju, predstavlja dva vida istog otajstva: zrtvenik i Gospodnji stol; to vise sto je krscanski oltar simbol samoga Krista, koji je u zajednici svojih vjernika prisutan i kao zrtva prinesena za nase pomirenje i kao nebeska hrana koja nam se dariva. "Sto je zapravo Kristov oltar ako ne slika Kristova Tijela?" - veli sveti Ambrozije,a na drugom mjestu: "Oltar predstavlja Tijelo [Kristovo], a na oltaru je Kristovo Tijelo".To jedinstvo zrtve i pricesti liturgija izrazava u mnogim molitvama. Tako rimska Crkva u euharistijskoj molitvi moli: Ponizno te molimo, svemoguci Boze, da ruke svetoga andjela tvoga prenesu ovo na tvoj nebeski zrtvenik, pred tvoje bozansko velicanstvo, te se svi koji primimo presveto Tijelo i Krv tvoga Sina, kao pricesnici ove zrtve napunimo svakim nebeskim blagoslovom i miloscu.

"UZMITE I JEDITE OD OVOGA SVI": PRICEST

1384 Gospodin nam upucuje usrdan poziv da ga primamo u sakramentu Euharistije: "Zaista, zaista, kazem vam: ako ne jedete tijela Sina Covjecjega i ne pijete krvi njegove, nemate zivota u sebi" (Iv 6,53).

1385 Da bismo odgovorili tom pozivu trebamo se za tolik i tako svet trenutak pripraviti. Sveti Pavao poziva na ispit savjesti: "Stoga tko god jede kruh ili pije casu Gospodnju nedostojno, bit ce krivac tijela i krvi Gospodnje. Neka se, dakle, svatko ispita pa tada od kruha jede i iz case pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela" (1 Kor 11,27-29). Tko je, dakle, svjestan teskoga grijeha, treba prije nego pristupi pricesti pristupiti sakramentu Pomirenja.

1386 Pred velicinom ovog sakramenta vjernik moze samo ponizno i s gorucom vjerom prihvatiti satnikovu ispovijest i reci:"Domine, non sum dignus ut intres sub tectum meum: sed tantum dic verbo, et sanabitur anima mea" - "Gospodine, nisam dostojan da unidjes pod krov moj, nego samo reci rijec i ozdravit ce dusa moja".U "Bozanskoj liturgiji" svetog Ivana Zlatoustog vjernici mole u istom duhu: Za pricesnika tvoje tajne vecere primi me danas, Sine Bozji, jer ja necu izdati tajnu tvojim neprijateljima, niti cu ti poljubac dati kao Juda, vec ti se kao razbojnik ispovijedam: "Spomeni se mene, Gospode, kada dodjes u kraljevstvo svoje. 1387mDa se primjereno priprave za primanje toga sakramenta, vjernici ce obdrzavati post kako je propisan u njihovoj Crkvi.Tjelesno drzanje (kretnje, odjeca) izrazavat ce stovanje, svecanost i radost trenutka kada Krist biva nas gost. 1388 Posve je u skladu sa samim znacenjem Euharistije da se vjernici, ako imaju potrebne uvjete, priceste svaki put kada sudjeluju u Misi. "Veoma se preporucuje ono savrsenije sudjelovanje u Misi, po kojem vjernici nakon svecenikove pricesti blaguju Tijelo Gospodnje od iste zrtve".

1389 Crkva obvezuje vjernike da u "nedjelje i svetkovine sudjeluju u bozanskoj liturgiji"i da Euharistiju prime najmanje jedanput godisnje, po mogucnosti u vazmenom vremenui pripravljeni sakramentom Pomirenja. Crkva, ipak, zivo preporucuje vjernicima da svetu Euharistiju primaju u nedjelje i svetkovine, ili jos cesce, pa i svakog dana.

1390 Buduci da je Krist sakramentalno prisutan pod svakom prilikom, pricest samo pod prilikom kruha omogucuje da se primi sav milosni plod Euharistije. Iz pastoralnih razloga ovaj se nacin pricescivanja zakonito ustalio u latinskom obredu kao najredovitiji. Ipak, "sveta pricest, sto se tice znaka, ima puniji oblik kad se prima pod obim prilikama; u tom se obliku savrsenije ocituje znak euharistijske gozbe". To je redoviti oblik pricescivanja u istocnim obredima.

PLODOVI PRICESTI

1391 Pricest povecava nase sjedinjenje s Kristom. Primanju Euharistije u pricesti glavni je plod tijesno sjedinjenje s Isusom Kristom. Gospodin je naime rekao: "Tko jede moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu" (Iv 6,56). Zivot u Kristu nalazi svoj temelj u euharistijskoj gozbi: "Kao sto je mene poslao zivi Otac i ja zivim po Ocu, tako i onaj koji mene blaguje zivjet ce po meni" (Iv 6,57): Kad na Gospodnje blagdane vjernici primaju Tijelo Sina, oni jedni drugima navjescuju Radosnu vijest da je darovan zalog zivota, kao kad je andjeo rekao Mariji iz Magdale: "Krist je uskrsnuo!" Gle, onomu koji prima Krista vec sada je darovan zivot i uskrsnuce. 1392 Sto je tvarna hrana za nas tjelesni zivot, to na cudesan nacin cini pricest u nasem duhovnom zivotu. Pricest Tijelom uskrslog Krista, "ozivljenog i ozivljavajuceg po Duhu Svetom", cuva, povecava i obnavlja zivot milosti primljen u Krstenju. Taj rast krscanskog zivota trazi da se hrani euharistijskom pricescu, kruhom naseg putovanja, sve do casa smrti kada ce nam biti dan kao popudbina.

1393 Pricest nas odvaja od grijeha. Tijelo Kristovo koje primamo u pricesti "predano je za nas" i Krv koju pijemo "prolivena je za mnoge na otpustenje grijeha". Zato nas Euharistija ne moze sjediniti s Kristom a da nas u isto vrijeme ne cisti od pocinjenih grijeha i ne cuva od buducih: "Doista, kad god jedete ovaj kruh i pijete casu, smrt Gospodnju navjescujete dok on ne dodje".Ako navijestamo smrt Gospodnju, navijestamo otpustenje grijeha. Ako se krv prolijeva za otpustenje grijeha svaki put kada se prolijeva, moram je uvijek primati, da mi uvijek otpusti grijehe. Buduci da stalno grijesim, trajno moram imati lijek. 1394 Kao sto tjelesna hrana sluzi da se obnove izgubljene snage, Euha-ristija ucvrscuje ljubav koja se u svakodnevnom zivotu iscrpljuje i lako slabi; i ta ozivljena ljubav brise lake grijehe.Darivajuci nam se, Krist ozivljuje nasu ljubav i osposobljuje nas da prekinemo neurednu privrzenost stvorenjima i da se ukorijenimo u njemu: Krist je naime umro za nas iz ljubavi. Kad se spominjemo njegove smrti za vrijeme zrtve, mi molimo da nam dade ljubav po dolasku Duha Svetoga; ponizno molimo da po onoj ljubavi po kojoj se Krist udostojao biti za nas razapet, i mi po milosti Duha Svetoga uzmognemo biti razapeti svijetu i svijet raspet nama. Da, primivsi dar ljubavi, umremo grijehu i zivimo za Boga. 1395 Snagom iste ljubavi koju zapaljuje u nama, Euharistija nas cuva od buducih smrtnih grijeha. Sto vise sudjelujemo u Kristovu zivotu i napredujemo u njegovu prijateljstvu, to nam je teze prekinuti s njim zbog smrtnog grijeha. Euharistija nije ustanovljena prvenstveno radi oprastanja smrtnih grijeha. To je vlastito sakramentu Pomirenja. Vlastito pak Euharistiji jest biti sakrament onih koji su u punom zajednistvu s Crkvom.

1396 Jedinstvo otajstvenog Tijela: Euharistija stvara Crkvu. Koji primaju Euharistiju s Kristom se tjesnje sjedinjuju. Krist ih pak sjedinjuje sa svim vjernicima u jedno tijelo - Crkvu. To pritjelovljenje Crkvi, vec ostvareno po krstenju, pricest obnavlja, ucvrscuje i produbljuje. Na krstenju smo bili pozvani da tvorimo jedno tijelo.Taj poziv ostvaruje Euharistija: "Casa blagoslovna koju blagoslivljamo nije li zajednistvo krvi Kristove? Kruh koji lomimo nije li zajednistvo tijela Kristova? Buduci da je Kruh jedan, jedno smo tijelo mi mnogi; ta svi smo dionici jednoga kruha" (1 Kor 10,16-17): Ako ste Tijelo Kristovo i njegovi udovi, onda je na stol Gospodnji stavljen vas sakrament, primate svoj sakrament. Odgovarate "Amen" ("Da, tako je") na ono sto primate i tim odgovorom to potpisujete. Cujes rijec: "Tijelo Kristovo", i ti odgovaras "Amen". Budi, dakle, Kristov ud da bi tvoj Amen bio istinit. 1397 Euharistija obvezuje u prilog siromasnih. Da bismo istinski primili Tijelo i Krv Krista, predanog za nas, moramo u siromasima, nasoj braci prepoznavati Krista: Krv si Gospodinovu pio, a ne prepoznajes brata svoga. Tim sto ne smatras dostojnim podijeliti svoju hranu s onim koji je smatran dostojnim biti dionik ovoga stola, obescascujes ovaj isti stol. Bog te je oslobodio od svih tvojih grijeha i pozvao te na ovu gozbu. A ti, cak ni tada, nisi postao milosrdniji. 1398 Euharistija i jedinstvo krscana. Pred velicinom ovog otajstva sveti Augustin klice: "O sakramente poboznosti! O znaku jedinstva! O vezo ljubavi!". Sto se bolnije doimlju podjele Crkve koje prijece zaje nicko sudjelovanje za Gospodnjim stolom, to su prece potrebne molitve Gospodinu da se vrate dani potpunog jedinstva svih onih koji u njega vjeruju. 1399mIstocne Crkve koje nisu u potpunom zajednistvu s Katolickom Crkvom slave Euharistiju s velikom ljubavlju. "Te Crkve, mada rastavljene, imaju prave sakramente - poglavito, i to snagom apostolskog nasljedja, svecenistvo i euharistiju - po kojima su s nama povezane najtjesnjom vezom".Zato neko zajednistvo in sacris, u svetim cinima dakle i u Euharistiji, "jest ne samo moguce nego se cak preporucuje, ako su okolnosti pogodne i ako to odobri crkvena vlast".

1400mCrkvene pak zajednice, odijeljene od katolicke Crkve a nastale iz Reformacije, "narocito zbog nedostatka sakramenta Reda, nisu uscuvale izvornu i cjelovitu sustinu euharistijskog otajstva". To je razlog zasto Katolickoj Crkvi nije moguce euharistijsko zajednistvo s tim zajednicama. Ipak i one, "kad na svetoj Veceri vrse spomen smrti i uskrsnuca Gospodinova, ispovijedaju da zivot znaci biti u Kristovu zajednistvu, te iscekuju Kristov slavni dolazak".

1401mKatolicki sluzbenici, kada to zahtijeva teska potreba, prema sudu ordinarija, mogu dijeliti sakramente (Euharistiju, Pokoru i Bolesnicko pomazanje) drugim krscanima koji nisu u punom zajednistvu s Katolickom Crkvom, ako to ovi svojevoljno zatraze: u tom slucaju treba da ocituju katolicku vjeru s obzirom na te sakramente i ispune potrebne uvjete.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License