Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Katekizam Katolicke Crkve

IntraText CT - Text

  • TRECI DIO ZIVOT U KRISTU
    • PRVI ODSJEK COVJEKOV POZIV: ZIVOT U DUHU
      • TRECE POGLAVLJE BOZJE SPASENJE: ZAKON I MILOST
        • Clanak 2. MILOST I OPRAVDANJE
            • II. Milost
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

II. Milost

1996 Nase opravdanje dolazi od Bozje milosti. Milost je naklonost, nicim zasluzena pomoc koju nam Bog daje da bismo odgovorili njegovu pozivu: da postanemo sinovi i kceri Bozje, posinci, sudionici bozanske naravi i zivota vjecnoga.

1997 Milost je sudjelovanje u Bozjemu zivotu; ona nas uvodi u intimnost trojstvenoga zivota. Po krstenju krscanin sudjeluje u milosti Krista koji je Glava svoga Tijela. Kao "posinak" i on moze Boga nazivati "Ocem", u jedinstvu sa Sinom jedinorodjenim. On prima zivot Duha koji u nj ulijeva ljubav i oblikuje Crkvu.

1998 Taj poziv na zivot vjecni je nadnaravan. Ovisi posvema o nicim zasluzenoj Bozjoj inicijativi jer nam samo Bog moze objaviti i darovati samoga sebe. Premasuje sposobnost covjekova razuma i moci njegove volje kao i svakoga drugog stvora.

1999 Milost Kristova je nezasluzen dar kojim nam Bog dariva svoj zivot, sto nam ga u dusu ulijeva Duh Sveti da je ozdravi od grijeha i posveti. To je posvetna (posvecujuca) ili pobozanstvenjujuca milost, koju primamo na krstenju. Ona je u nama izvor djela posvecenja: Je li, dakle, netko u Kristu, nov je stvor. Staro uminu, novoglenasta! A sve je od Boga koji nas sa sobom pomiri po Kristu (2 Kor 5,17-18).

2000 Posvetna milost je stalan dar, postojano i nadnaravno stanje sto usavrsuje dusu osposobljujuci je da zivi s Bogom i djeluje po njegovoj ljubavi. Treba razlikovati trajnu (habitualnu) milost, kao trajno osposobljenje da zivimo i djelujemo prema bozanskom pozivu, od djelatnih milosti, koje oznacuju Bozje zahvate bilo na pocetku obracenja, bilo u toku djela posvecenja. 2001 Vec i sama pripravnost covjekova da prihvati milost predstavlja djelovanje te milosti. Ona je potrebna da pobudi i podrzi nasu suradnju u opravdanju po vjeri i u posvecenju po ljubavi. Ono sto je u nama otpoceo Bog privodi k ispunjenju: "On doista otpocinje tako da mi, njegovim djelovanjem, htjednemo; on dovrsava djelo, sudjelujuci s pokretima nase volje koja je vec obracena". I mi djelujemo, ali djelujemo sudjelujuci s Bogom koji djeluje pretjecuci nas svojim milosrdjem. Pretjece nas da nas ozdravi, a potom nas prati da ozdravljeni ocvrsnemo. Pretjece nas da bi nas pozvao i pratit ce nas da nas proslavi. Pretjece nas da bismo u poboznosti zivjeli, a pratit ce nas da bismo s njime vjecno zivjeli, jer zasigurno bez njega ne mozemo nista. 2002 Slobodna Bozja inicijativa zahtijeva slobodan covjekov odgovor ; Bog je covjeka doista stvorio na svoju sliku, obdarivsi ga, uz slobodu, sposobnoscu da ga upozna i ljubi. Dusa istom po slobodi moze uci u zajednistvo ljubavi. Bog neposredno dotice i izravno covjeku srce pokrece. Stavio je u covjeka teznju za istinom i dobrom koju samo on moze zadovoljiti. Obecanja "zivota vjecnoga" odgovaraju toj teznji, iznad svake nade: Ti si poslije svojih djela, koja su bila veoma dobra, pocinuo sedmi dan (...) To nam je glas tvoje Knjige htio proreci da i mi poslije svojih djela, koja su samo zato veoma dobra sto si nam ih ti dao, treba da pocinemo u tebi u subotu vjecnoga zivota. 2003 Milost je nadasve i poglavito dar Duha koji nas cini pravednima i posvecuje. Ali milost obuhvaca i darove sto nam ih Duh daje da nas pridruzi svom djelovanju te nas osposobi da sudjelujemo u spasenju drugih i u rastu Tijela Kristova, Crkve. To su sakramentalne milosti vlastite razlicitim sakramentima. To su, osim toga, posebne milosti sto se nazivaju i "karizme" po grckoj rijeci sto je rabi sveti Pavao, a znaci blagonaklonost, nezasluzeni dar, dobrocinstvo.Koja god im bila narav, katkada i izvanredna, kao sto je dar cudesa ili jezika, karizme su usmjerene na posvetnu milost, a cilj im je opce dobro Crkve. One su u sluzbi ljubavi koja izgradjuje Crkvu.

2004 Medju posebnim milostima uputno je spomenuti staleske milosti koje prate vrsenje odgovornih duznosti krscanskog zivota i sluzbi u krilu Crkve: Dare pak imamo razlicite po milosti koja nam je dana; je li to prorokovanje - neka je primjereno vjeri; je li sluzenje - neka je u sluzenju; je li poucavanje - u poucavanju; je li hrabrenje - u hrabrenju; tko dijeli, neka je darezljiv; tko je predstojnik - revan; tko iskazuje milosrdje - radostan! (Rim 12,6-8). 2005 Milost izmice nasem iskustvu jer spada u nadnaravni red i tek se vjerom moze upoznati. Stoga se ne mozemo pozivati na svoje osjecaje i svoja djela da bismo zakljucili da smo opravdani i spaseni. Ipak, po rijeci Gospodinovoj: "Po njihovim cete ih plodovima prepoznati" (Mt 7,20), promatranje Bozjih dobrocinstava u nasem zivotu i u zivotu svetaca pruza nam jamstvo da milost u nama djeluje i potice nas na sve vecu vjeru i na stav zaufana siromastva. Jedan od najljepsih iskaza takva raspolozenja duse jest odgovor sv. Ivane Arske na izazovno pitanje svojih crkvenih sudaca: "Upitana da li znade da li je u milosti Bozjoj, odgovori: Ako nisam, Bog zeli da budem; ako jesam, Bog me zeli u njoj sacuvati".




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License