Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Katekizam Katolicke Crkve

IntraText CT - Text

  • TRECI DIO ZIVOT U KRISTU
    • DRUGI ODSJEK DESET ZAPOVIJEDI BOZJIH
      • DRUGO POGLAVLJE "LJUBI BLIZNJEGA SVOGA KAO SAMOGA SEBE!"
        • Clanak 7. SEDMA ZAPOVIJED
            • II. Postivanje osobâ i njihovih dobara
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

II. Postivanje osobâ i njihovih dobara

2407 U predmetu ekonomije, postivanje ljudskog dostojanstva zahtijeva vrsenje kreposti umjerenosti, da bi se ublazila privrzenost dobrima ovoga svijeta; kreposti pravednosti, da bi se postovala prava bliznjega i dalo mu se ono sto mu pripada; i solidarnosti, slijedeci zlatno pravilo i darezljivost Gospodina koji "premda bogat, poradi vas postade siromasan, da se vi njegovim siromastvom obogatite" (2 Kor 8,9).

POSTIVANJE DOBARA DRUGOGA

2408 Sedma zapovijed zabranjuje kradju, to jest otimanje tudjega dobra protiv razumne volje vlasnikove. Nema kradje ako se vlasnikova privola moze pretpostaviti ili ako je uskrata protivna razumu i opcoj namjeni dobara. To je slucaj prijeke i ocite nuzde, kad je raspolaganje tudjim dobrima i njihova uporaba jedini nacin da se namire neposredne i bitne potrebe (hrana, zaklon, odjeca).

2409 Svaki nacin nepravedna uzimanja i zadrzavanja tudjega dobra, pa i kad ne protuslovi odredbama gradjanskog zakona, protivan je sedmoj zapovijedi. Tako, namjerno zadrzati pozajmljena dobra ili izgubljene predmete; varati u trgovini; placati nepravedne place; povisivati cijene spekulirajuci neznanjem ili nevoljom drugoga. Moralno su nedopusteni jos i: spekulacija kojom se umjetno mijenja procjena dobara, u cilju da se od njih izvuce korist na stetu drugoga; podmicivanje kojim se izokrece sud onih koji moraju donijeti odluke u skladu s pravom; prisvojenje i privatna uporaba drustvenih dobara nekog poduzeca; lose obavljeni radovi, varanje u prijavi porezne osnovice, krivotvorenje cekova i racuna, pretjerano trosenje, rasipnistvo. Hotimicno ciniti stetu privatnim ili javnim vlasnistvima protivno je moralnom zakonu i zahtijeva odstetu. 2410 Obecanja se moraju odrzati, a ugovori strogo postovati, ukoliko je preuzeta obveza moralno ispravna. Znatan dio gospodarskog i drustvenog zivota ovisi o vrijednosti ugovorâ medju fizickim ili pravnim osobama. Tako trgovacki ugovori o prodaji ili o kupnji, stambeni ili radni ugovori. Svaki ugovor mora se utanaciti i izvrsiti u dobroj namjeri.

2411 Ugovori podlijezu zamjenickoj (komutativnoj) pravednosti koja ravna razmjenama medju osobama u punom postivanju njihovih prava. Zamjenicka pravednost strogo obvezuje; ona zahtijeva zastitu pravâ vlasnistva, placanje dugova i vrsenje slobodno ugovorenih obveza. Bez zamjenicke pravde nikakav drugi oblik pravde nije moguc. Zamjenicka pravednost razlikuje se od zakonske (legalne) pravednosti, koja se odnosi na ono sto gradjanin pravicno duguje zajednici, i od diobene (distributivne) pravednosti, koja ravna onim sto zajednica duguje gradjanima razmjerno njihovim prinosima i njihovim potrebama. 2412 Kreposcu zamjenicke pravednosti, odsteta za pocinjenu nepravdu zahtijeva povrat otetog dobra vlasniku: Isus blagoslivlje Zakeja zbog njegove obveze: "Ako sam koga u cemu prevario, vracam cetverostruko" (Lk 19,8). Oni koji su, izravno ili neizravno, prisvojili neko tudje dobro, duzni su vratiti ga, ili vratiti jednaku vrijednost u naravi ili u vrsti, ako je stvar nestala, kao i plodove i koristi sto bi ih od toga zakonito bio dobio vlasnik. Isto tako duzni su vratiti, u razmjeru svoje odgovornosti i probitka, svi oni koji su na neki nacin sudjelovali u kradji, ili su se njome okoristili znajuci da je to kradja; na primjer oni koji su kradju narucili, ili pomogli, ili prikrili.

2413 Igre na srecu (kartanje, itd.) i oklade nisu same po sebi protivne pravdi. One postaju moralno neprihvatljivima kad lisavaju osobu onoga sto joj je nuzno za namirenje vlastitih i tudjih potreba. Igracka strast moze postati teskim robovanjem. Nepravedno se kladiti ili varati na kartama tezak je grijeh, osim ako je nanesena steta tako laka da je onaj kome je ucinjena ne moze razumno smatrati vaznom. 2414 Sedma zapovijed zabranjuje cine ili pothvate koji, iz bilo kojeg razloga, sebicnoga ili ideoloskoga, trgovackoga ili totalitarnoga, vode k zarobljavanju ljudskih bica, nepriznavanju njihova osobnog dostojanstva, njihovoj prodaji ili zamjeni kao da su trgovacka roba. Grijeh je protiv osobâ i njihovih temeljnih prava nasiljem ih svoditi na uporabnu vrijednost ili na izvor dobitka. Sveti Pavao naredio je jednom gospodaru krscaninu neka prihvati svoga roba krscanina "ne kao roba, nego kao brata (...), kao covjeka, u Gospodinu" (Flm 16).

POSTIVANJE CJELOVITOSTI STVORENJA

2415 Sedma zapovijed zahtijeva postivanje cjelovitosti stvorenja. Zivotinje, kao i biljke i neziva bica, po prirodi su namijenjene opcem dobru prosloga, sadasnjeg i buduceg covjecanstva. Uporaba rudnih, biljnih i zivotinjskih zaliha svega svijeta ne moze biti odvojena od postivanja moralnih zahtjeva. Gospodstvo nad nezivim i zivim bicima, sto ga je Stvoritelj dao covjeku, nije posvemasnje; ono se mjeri brigom za kakvocu zivota bliznjega, podrazumijevajuci tu i buduce narastaje; i zahtijeva religiozno postivanje cjelovitosti stvorenja.

2416 Zivotinje su stvorovi Bozji. Bog ih okruzuje svojom providnosnom skrbi. Samim svojim postojanjem one ga blagoslivlju i slave. I ljudi su duzni prema njima biti dobrohotni. Sjetimo se s kojom su njeznoscu sveci, kao sveti Franjo Asiski ili sveti Filip Neri, postupali prema zivotinjama.

2417 Bog je povjerio zivotinje upravi onoga kojega je stvorio na svoju sliku. Zakonito je dakle sluziti se zivotinjama za hranu i za izradbu odjece. Moze ih se pripitomljivati da bi covjeku pomagale u njegovu radu i dokolici. Ako ostaju u razumnim granicama, medicinski i znanstveni pokusi na zivotinjama moralno su prihvatljivi, jer pridonose njegovanju ili postedi ljudskih zivota.

2418 Protivno je ljudskom dostojanstvu zadavati zivotinjama uzaludne patnje i rasipati njihove zivote. Nedostojno je takodjer trositi za njih svote koje bi ponajprije morale olaksavati ljudske nevolje. Moze se voljeti zivotinje; ne moze im se davati osjecaji koji se duguju samo osobama.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License