Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Katekizam Katolicke Crkve

IntraText CT - Text

  • TRECI DIO ZIVOT U KRISTU
    • DRUGI ODSJEK DESET ZAPOVIJEDI BOZJIH
      • DRUGO POGLAVLJE "LJUBI BLIZNJEGA SVOGA KAO SAMOGA SEBE!"
        • Clanak 7. SEDMA ZAPOVIJED
            • VI. Ljubav prema siromasima
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

VI. Ljubav prema siromasima

2443 Bog blagoslivlje one koji pritjecu u pomoc siromasima a osudjuje one koji se od njih odvracaju. "Tko od tebe sto zaiste, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoce da mu pozajmis" (Mt 5,42). "Besplatno primiste, besplatno dajte" (Mt 10,8). Isus Krist prepoznat ce svoje izabranike po onome sto su ucinili za siromahe.To sto se "siromasima navjescuje evandjelje" (Mt 11,5), znak je Kristove prisutnosti.

2444 "Ljubav Crkve prema siromasima (...) dio je njezine stalne tradi-cije". Ta se ljubav nadahnjuje Evandjeljem blazenstava, Isusovim siromastvom i paznjom prema siromasima. Ljubav prema siromasima jedan je od razloga duznosti rada, kako bi se "imalo sto podijeliti s potrebnima" (Ef 4,28). Ona se ne proteze samo na materijalno siromastvo, nego i na mnogobrojne oblike kulturnoga i vjerskog siromastva.

2445 Ljubav prema siromasima nespojiva je s neumjerenom ljubavlju prema bogatstvu ili sebicnom uporabom bogatstva: De sada, bogatasi, proplacite i zakukajte zbog nevolja koje ce vas zadesiti! Bogatstvo vam istrunu, haljine vase postadose hrana moljcima, zlato vam i srebro zardja i rdja ce njihova biti svjedocanstvo protiv vas te ce kao vatra izjesti tijela vasa! Zgrnuste blago u posljednje dane! Evo: placa kosaca vasih njiva - koju im uskratiste - vice; i vapaji zetelaca doprijese do usiju Gospoda nad Vojskama. Raskosno ste na zemlji i razvratno zivjeli, utoviste srce svoje za dan klanja! Osudiste i ubiste pravednika: on vam se ne suprotstavlja! (Jak 5,1-6).

2446 Sveti Ivan Zlatousti snazno pripominje: "Ne dati siromasima da imaju udjela u nasim vlastitim dobrima, znaci okradati ih i oduzimati im zivot. Dobra koja drzimo nisu nasa, nego njihova". "Treba najprije udovoljiti zahtjevima pravde, da se ne bi davalo kao dar ljubavi ono sto se vec duguje u ime pravde": Kad siromasima dajemo prijeko potrebne stvari, ne iskazujemo im time neku osobnu darezljivost, nego im vracamo sto je njihovo. Vise nego cin ljubavi, vrsimo duznost pravednosti. 2447 Djela milosrdja jesu djela ljubavi kojima pritjecemo u pomoc bliznjemu u njegovim tjelesnim i duhovnim potrebama. Poucavati, savjetovati, tjesiti, bodriti, djela su duhovnog milosrdja, kao i prastati i strpljivo podnositi. Djela tjelesnog milosrdja jesu poglavito nahraniti gladne, ugostiti beskucnike, odjenuti one koji trebaju odjece, pohoditi bolesne i utamnicene, pokopati mrtve. Medju tim djelima, milostinja dana siromasima jedno je od glavnih svjedocanstava bratske ljubavi: ujedno je i vrsenje pravde koje je Bogu milo: Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka ucini isto tako (Lk 3,11). Dajte za milostinju ono iznutra, i gle - sve vam je cisto (Lk 11,41). Ako su koji brat ili sestra goli, bez hrane svagdanje, pa im tkogod od vas rekne: "Hajdete u miru, grijte se i sitite", a ne dade im ono sto im je potrebno za tijelo, kakva korist od toga? (Jak 2,15-16). 2448 "U mnogim svojim oblicima: u materijalnoj oskudici, nepravednu tlacenju, tjelesnim i psihickim bolestima, i napokon u smrti, ljudska bijeda ocigledan je znak prirodnog stanja slabosti, u kojoj se covjek nalazi poslije istocnoga grijeha, i potrebe spasenja. Zato je ona privlacila samilost Krista Spasitelja koji je htio da je uzme na se i da se poistovjeti s "najmanjima izmedju brace". Stoga pritisnutima bijedom ide prednost ljubavi Crkve, koja, sve od svojih pocetaka, unatoc nevjernosti mnogih svojih clanova, nije se prestala zalagati da ih pridize, stiti i oslobadja. Ona je to cinila bezbrojnim dobrotvornim djelima koja ostaju uvijek i svugdje prijeko potrebna".

2449 Jos od Starog zavjeta, svakovrsne pravne mjere (godina otpusta, zabrana kamatnistva i zadrzavanja zaloga, obveza desetine, dnevno placanje nadnicara, pravo na pabircenje grozdja i zita) odgovaraju na poticaj Ponovljenog Zakona: "Kako siromaha nikada nece nestati iz zemlje, zapovijedam ti: sirom otvaraj svoju ruku svome bratu, svome siromahu i potrebitu u zemlji svojoj". (Pnz 15,11). Isus tu rijec cini svojom: "Jer siromahâ cete uvijek imati sa sobom, ali mene necete uvijek imati" (Iv 12,8). Time on ne cini nistetnom zestinu drevnih prorostava: "Jer "kupuju siromaha za novac, potrebita za sandale" (Am 8,6), nego nas pozivlje da u siromasima koji su mu braca prepoznamo njegovu prisutnost: Onog dana kad ju je majka ukorila sto u kucu prima siromahe i bolesne, sveta Ruza Limskarekla joj je: "Kad sluzimo siromahe i bolesnike, mi sluzimo Isusa. Ne smijemo se umoriti pomazuci bliznjemu, jer u njima sluzimo Isusa".




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License