Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Katekizam Katolicke Crkve

IntraText CT - Text

  • CETVRTI DIO KRSCANSKA MOLITVA
    • PRVI ODSJEK MOLITVA U KRSCANSKOM ZIVOTU
      • TRECE POGLAVLJE ZIVOT MOLITVE
        • Clanak 2. BORBA MOLITVE
            • II. Ponizna budnost srca
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

II. Ponizna budnost srca

PRED POTESKOCAMA MOLITVE

2729 Redovita je teskoca nase molitve rastresenost. Moze se odnositi na rijeci i njihov smisao, u usmenoj molitvi; a moze se, dublje, odnositi na Onoga komu se molimo, u usmenoj molitvi (liturgijskoj ili osobnoj), u razmatranju i u unutarnjoj molitvi. Krenuti u lov na rastresenosti znacilo bi upasti u njezine zamke, dok je dovoljno vratiti se svome srcu: rastresenost nam otkriva uza sto smo priljubljeni, i to ponizno spoznanje pred Gospodinom treba da nanovo probudi nasu vecu ljubav prema Njemu, prinoseci mu odlucno svoje srce da ga ocisti. Borba se vodi tu: u izboru Gospodara kojemu sluziti.

2730 I pozitivno, bitka protiv nasega posesivnog i gospodujuceg Ja jest u budnosti, trijeznosti srca. Kad Isus zahtijeva budnost, ona se uvijek odnosi na njega, na njegov dolazak u posljednji dan i svaki dan: "danas". Zarucnik dolazi o ponoci; svjetlo koje se ne smije ugasiti jest svjetlo vjere: "Moje mi srce govori: “Trazi lice njegovo”" (Ps 27,8).

2731 Druga teskoca, napose za one koji zele iskreno moliti, jest suhoca. Ona je sastavni dio unutarnje molitve, kada je srce bezosjecajno, bez ugode prema mislima, uspomenama i cuvstvima, cak i duhovnima. To je trenutak ciste vjere koja ostaje uz Isusa u smrtnoj borbi i u grobu. "Ako psenicno zrno, pavsi na zemlju ne umre, ostaje samo; ako li umre, donosi obilat rod" (Iv 12,24). Ako suhoca ovisi o nedostatnu korijenu, jer je Rijec pala na kamen, borba se vodi oko obracenja.

PRED NAPASTIMA U MOLITVI

2732 Najobicnija i najprikrivenija kusnja jest nas manjak vjere. Ne izrazava se toliko po ocitoj nevjeri, nego vise po prednosti koju dajemo drugim stvarima. Kad pocnemo moliti, tisucu poslova ili briga, koje smatramo hitnima, izgledaju vazniji; to je, ponovo, trenutak istine srca i prednosti njegove ljubavi. Kadikad se obracamo Gospodinu kao posljednjem utocistu: no, vjerujemo li uistinu? Kadikad uzimamo Gospodina za saveznika, ali srce je jos preuzetno. U svakom slucaju, nedostatak nase vjere otkriva da jos nemamo raspolozenja ponizna srca: "Uistinu, bez mene ne mozete uciniti nista" (Iv 15,5).

2733 Druga kusnja, kojoj preuzetnost otvara vrata, jest duhovna lijenost. Duhovni oci pod tim podrazumijevaju stanoviti oblik klonuca zbog popustanja u askezi, smanjenja budnosti i nehajnosti srca. "Duh je, istina, voljan, no tijelo je slabo" (Mt 26,41). Sto se s visega padne, to vise boli. Malodusnost, bolna, druga je strana preuzetnosti. Tko je ponizan ne cudi se svojoj bijedi; nosi je s vise pouzdanja, ona ga vodi k vecem pouzdanju, da cvrsto izdrzi u postojanosti.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License