Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library |
Biblija IntraText CT - Text |
#26I kad Isus završi sve te besjede, reče svojim učenicima: (2) "Znate da je za dva dana Pasha, i Sin Čovječji predaje se da se razapne." (3) Uto se sabraše glavari svećenički i starješine narodne u dvoru velikoga svećenika imenom Kajfe (4) i zaključiše Isusa na prijevaru uhvatiti i ubiti. (5) Jer se govorilo: "Nikako ne o Blagdanu da ne nastane pobuna u narodu."
(6) Kad je Isus bio u Betaniji, u kući Šimuna Gubavca, (7) pristupi mu neka žena s alabastrenom posudicom skupocjene pomasti i polije ga po glavi, dok je on bio za stolom. (8) Vidjevši to, učenici negodovahu: "Čemu ta rasipnost? (9) Moglo se to skupo prodati i dati siromasima." (10) Zapazio to Isus pa im reče: "Što dodijavate ženi? Dobro djelo učini prema meni. (11) Ta siromaha svagda imate uza se, a mene nemate svagda. (12) Izlila je tu pomast na moje tijelo - za ukop mi to učini. (13) Zaista, kažem vam, gdje se god bude propovijedalo ovo evanđelje, po svem svijetu, navješćivat će se i ovo što ona učini - njoj na spomen."
(14) Tada jedan od dvanaestorice, zvan Juda Iškariotski, pođe glavarima svećeničkim (15) i reče: "Što ćete mi dati i ja ću vam ga predati." A oni mu odmjeriše trideset srebrnjaka. (16) Otada je tražio priliku da ga preda.
(17) Prvoga dana Beskvasnih kruhova pristupiše učenici Isusu i upitaše: "Gdje hoćeš da ti pripravimo te blaguješ pashu?" (18) On reče: "Idite u grad tomu i tomu i recite mu: 'Učitelj veli: Vrijeme je moje blizu, kod tebe slavim pashu sa svojim učenicima.'" (19) I učine učenici kako im naredi Isus i priprave pashu. (20) Uvečer bijaše Isus za stolom s dvanaestoricom. (21) I dok su blagovali, reče: "Zaista, kažem vam, jedan će me od vas izdati." (22) Silno ožalošćeni, stanu mu jedan za drugim govoriti: "Da nisam ja, Gospodine?" (23) On odgovori: "Onaj koji umoči sa mnom ruku u zdjelu, taj će me izdati. (24) Sin Čovječji, istina, odlazi kako je o njemu pisano, ali jao čovjeku onomu koji predaje Sina Čovječjega. Tomu bi čovjeku bolje bilo da se ni rodio nije." (25) A Juda, izdajnik, prihvati i reče: "Da nisam ja, učitelju?" Reče mu: "Ti kaza."
Ustanovljenje Euharistije - Večere Gospodnje
(26) I dok su blagovali, uze Isus kruh, izreče blagoslov pa razlomi, dade svojim učenicima i reče: "Uzmite i jedite! Ovo je tijelo moje!" (27) I uze čašu, zahvali i dade im govoreći: "Pijte iz nje svi! (28) Ovo je krv moja, krv Saveza koja se za mnoge prolijeva na otpuštenje grijeha. (29) A kažem vam: ne, neću od sada piti od ovog roda trsova do onoga dana kad ću ga - novoga - s vama piti u kraljevstvu Oca svojega." (30) Otpjevavši hvalospjeve, zaputiše se prema Maslinskoj gori.
(31) Tada im reče Isus: "Svi ćete se vi još ove noći sablazniti o mene. Ta pisano je: Udarit će pastira i stado će se razbjeći. (32) Ali kad uskrsnem, ići ću pred vama u Galileju.' (33) Nato će mu Petar: "Ako se i svi sablazne o tebe, ja se nikada neću!" (34) Reče mu Isus: "Zaista, kažem ti, još ove noći, prije negoli se pijetao oglasi, triput ćeš me zatajiti!" (35) Kaže mu Petar: "Bude li trebalo i umrijeti s tobom, ne, neću te zatajiti." Tako rekoše i svi učenici.
(36) Tada dođe Isus s njima u predio zvan Getsemani i kaže učenicima: "Sjednite ovdje dok ja odem onamo pomoliti se." (37) I povede sa sobom Petra i oba sina Zebedejeva. Spopade ga žalost i tjeskoba. (38) Tada im reče: "Duša mi je nasmrt žalosna. Ostanite ovdje i bdijte sa mnom!" (39) I ode malo dalje, pade ničice moleći: "Oče moj! Ako je moguće, neka me mimoiđe ova čaša. Ali ne kako ja hoću, nego kako hoćeš ti." (40) I dođe učenicima i nađe ih pozaspale pa reče Petru: "Tako, zar niste mogli jedan sat probdjeti sa mnom? (41) Bdijte i molite da ne padnete u napast! Duh je, istina, voljan, no tijelo je slabo." (42) Opet, po drugi put, ode i pomoli se: "Oče moj! Ako nije moguće da me čaša mine da je ne pijem, budi volja tvoja!" (43) I ponovno dođe i nađe ih pozaspale, oči im se sklapale. (44) Opet ih ostavi, pođe i pomoli se po treći put ponavljajući iste riječi. (45) Tada dođe učenicima i reče im: "Samo spavajte i počivajte! Evo, približio se čas! Sin Čovječji predaje se u ruke grešničke! (46) Ustanite, hajdemo! Evo, približio se moj izdajica."
(47) Dok je on još govorio, gle, dođe Juda, jedan od dvanaestorice, i s njime silna svjetina s mačevima i toljagama poslana od glavara svećeničkih i starješina narodnih. (48) A izdajica im dao znak: "Koga poljubim, taj je, njega uhvatite!" (49) I odmah pristupi Isusu i reče: "Zdravo, Učitelju!" I poljubi ga. (50) A Isus mu reče: "Prijatelju, zašto ti ovdje!" Tada pristupe, podignu ruke na Isusa i uhvate ga. (51) I gle, jedan od onih koji bijahu s Isusom maši se rukom, trgnu mač, udari slugu velikoga svećenika i odsiječe mu uho. (52) Kaže mu tada Isus: "Vrati mač na njegovo mjesto jer svi koji se mača laćaju od mača i ginu. (53) Ili zar misliš da ja ne mogu zamoliti Oca svojega i eto umah uza me više od dvanaest legija anđela? (54) No kako bi se onda ispunila Pisma da tako mora biti?" (55) U taj čas reče Isus svjetini: "Kao na razbojnika iziđoste s mačevima i toljagama da me uhvatite? Danomice sjeđah u Hramu naučavajući i ne uhvatiste me." (56) A sve se to dogodilo da se ispune Pisma proročka. Tada ga svi učenici ostave i pobjegnu.
(57) Nato uhvatiše Isusa i odvedoše ga velikomu svećeniku Kajfi, kod kojega se sabraše pismoznanci i starješine. (58) A Petar je išao za njim izdaleka do dvora velikog svećenika; i ušavši unutra, sjedne sa stražarima da vidi svršetak. (59) A glavari svećenički i cijelo Vijeće tražili su kakvo lažno svjedočanstvo protiv Isusa da bi ga mogli pogubiti. (60) Ali ne nađoše premda pristupiše mnogi lažni svjedoci. Napokon pristupe dvojica (61) i reknu: "Ovaj reče: 'Mogu razvaliti Hram Božji i za tri ga dana sagraditi.'" (62) Usta nato veliki svećenik i reče mu: "Zar ništa ne odgovaraš? Što to ovi protiv tebe svjedoče?" (63) Isus je šutio. Reče mu veliki svećenik: "Zaklinjem te Bogom živim: Kaži nam jesi li ti Krist, Sin Božji?" (64) Reče mu Isus: "Ti kaza! Štoviše, kažem vam: Odsada ćete gledati Sina Čovječjega gdje sjedi zdesna Sile i dolazi na oblacima nebeskim." (65) Nato veliki svećenik razdrije haljine govoreći: "Pohulio je! Što nam još trebaju svjedoci! Evo, sada ste čuli hulu! (66) Što vam se čini?" Oni odgovoriše: "Smrt zaslužuje!" (67) Tada su mu pljuvali u lice i udarali ga, a drugi ga pljuskali (68) govoreći: "Proreci nam, Kriste, tko te udario?"
(69) A Petar je sjedio vani u dvorištu. I pristupi mu jedna sluškinja govoreći: "I ti bijaše s Isusom Galilejcem." (70) On pred svima zanijeka: "Ne znam što govoriš." (71) Kad iziđe u predvorje, spazi ga druga i kaže nazočnima: "Ovaj bijaše s Isusom Nazarećaninom." (72) On opet zanijeka sa zakletvom: "Ne znam toga čovjeka." (73) Malo zatim nazočni pristupiše Petru i rekoše: "Doista, i ti si od njih! Ta govor te tvoj izdaje!" (74) On se tada stane zaklinjati i preklinjati: "Ne znam toga čovjeka." I odmah se oglasi pijetao. (75) I spomenu se Petar riječi koju mu Isus reče: "Prije nego se pijetao oglasi, triput ćeš me zatajiti." I iziđe te gorko zaplaka.
#27A kad objutri, svi su glavari svećenički i starješine narodne održali vijećanje protiv Isusa da ga pogube. (2) I svezana ga odveli i predali upravitelju Pilatu.
(3) Kada Juda, njegov izdajica, vidje da je Isus osuđen, pokaja se i vrati trideset srebrnjaka glavarima svećeničkim i starješinama (4) govoreći: "Sagriješih predavši krv nedužnu!" Odgovoriše: "Što se to nas tiče? To je tvoja stvar!" (5) I bacivši srebrnjake u Hram, ode te se objesi. (6) Glavari svećenički uzeše srebrnjake i rekoše: (7) "Nije dopušteno staviti ih u hramsku riznicu jer su krvarina." Posavjetuju se i kupe za njih lončarovu njivu za ukop stranaca. (8) Stoga se ona njiva zove "Krvava njiva" sve do danas. (9) Tada se ispuni što je rečeno po proroku Jeremiji: Uzeše trideset srebrnjaka - cijenu Neprocjenjivoga kojega procijeniše sinovi Izraelovi - (10) i dadoše ih za njivu lončarovu kako mi naredi Gospodin.
(11) Dovedoše dakle Isusa pred upravitelja. Upita ga upravitelj: "Ti li si kralj židovski?" On odgovori: "Ti kažeš." (12) I dok su ga glavari svećenički i starješine narodne optuživale, ništa nije odgovarao. (13) Tada mu reče Pilat: "Ne čuješ li što sve protiv tebe svjedoče?" (14) I ne odgovori mu ni na jednu riječ te se upravitelj silno čudio. (15) A o Blagdanu upravitelj je običavao svjetini pustiti jednoga uznika, koga bi već htjeli. (16) Tada upravo bijaše u njih poznati uznik zvani Baraba. (17) Kad se dakle sabraše, reče im Pilat: "Koga hoćete da vam pustim: Barabu ili Isusa koji se zove Krist?" (18) Znao je doista da ga predadoše iz zavisti. (19) Dok je sjedio na sudačkoj stolici, poruči nu njegova žena: "Mani se ti onoga pravednika jer sam danas u snu mnogo pretrpjela zbog njega." (20) Međutim, glavari svećenički i starješine nagovore svjetinu da zaište Barabu, a Isus da se pogubi. (21) Upita ih dakle upravitelj: "Kojega od ove dvojice hoćete da vam pustim?" A oni rekoše: "Barabu!" (22) Kaže im Pilat: "Što dakle da učinim s Isusom koji se zove Krist?" Oni će: "Neka se razapne." (23) A on upita: "A što je zla učinio?" Vikahu još jače: "Neka se razapne!" (24) Kad Pilat vidje da ništa ne koristi, nego da biva sve veći metež, uzme vodu i opere ruke pred svjetinom govoreći: "Nevin sam od krvi ove! Vi se pazite!" (25) Sav narod nato odvrati: "Krv njegova na nas i na djecu našu!" (26) Tada im pusti Barabu, a Isusa, izbičevana, preda da se razapne.
(27) Onda vojnici upraviteljevi uvedoše Isusa u dvor upraviteljev i skupiše oko njega cijelu četu. (28) Svukoše ga pa zaogrnuše skrletnim plaštem. (29) Spletoše zatim vijenac od trnja i staviše mu na glavu, a tako i trsku u desnicu. Prigibajući pred njim koljena, izrugivahu ga: "Zdravo, kralju židovski!" (30) Onda pljujući po njemu, uzimahu trsku i udarahu ga njome po glavi. (31) Pošto ga izrugaše, svukoše mu plašt, obukoše mu njegove haljine pa ga odvedoše da ga razapnu.
(32) Izlazeći nađu nekoga čovjeka Cirenca, imenom Šimuna, i prisile ga da mu ponese križ. (33) I dođoše na mjesto zvano Golgota, to jest Lubanjsko mjesto, (34) dadoše mu piti vino sa žuči pomiješano. I kad okusi, ne htjede piti. (35) A pošto ga razapeše, razdijeliše među se haljine njegove bacivši kocku. (36) I sjedeći ondje, čuvahu ga. (37) I staviše mu ponad glave krivicu napisanu: "Ovo je Isus, kralj židovski." (38) Tada razapeše s njime dva razbojnika, jednoga zdesna, drugoga slijeva. (39) A prolaznici su ga pogrđivali mašući glavama: (40) "Ti koji razvaljuješ Hram i za tri ga dana sagradiš, spasi sam sebe! Ako si Sin Božji, siđi s križa!" (41) Slično i glavari svećenički s pismoznancima i starješinama, rugajući se, govorahu: (42) "Druge je spasio, sebe ne može spasiti! Kralj je Izraelov! Neka sada siđe s križa pa ćemo povjerovati u nj! (43) Uzdao se u Boga! Neka ga sad izbavi ako mu omilje! Ta govorio je: 'Sin sam Božji!'" (44) Tako ga vrijeđahu i s njim raspeti razbojnici.
(45) Od šeste ure nasta tama po svoj zemlji - do ure devete. (46) O devetoj uri povika Isus iza glasa: "Eli, Eli, lema sabahtani?" To će reći: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?" (47) A neki od nazočnih, čuvši to, govorahu: "Ovaj zove Iliju." (48) I odmah pritrča jedan od njih, uze spužvu, natopi je octom, natakne je na trsku i pruži mu piti. (49) A ostali rekoše: "Pusti da vidimo hoće li doći Ilija da ga spasi." (50) A Isus opet povika iz glasa i ispusti duh. (51) I gle, zavjesa se hramska razdrije odozgor dodolje, nadvoje; zemlja se potrese, pećine se raspukoše, (52) grobovi otvoriše i tjelesa mnogih svetih preminulih uskrsnuše (53) te iziđoše iz grobova nakon njegova uskrsnuća, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima. (54) A satnik i oni koji su s njime čuvali Isusa vidješe potres i što se zbiva, silno se prestrašiše i rekoše: "Uistinu, Sin Božji bijaše ovaj." (55) A bijahu ondje i izdaleka promatrahu mnoge žene što su iz Galileje išle za Isusom poslužujući mu; (56) među njima Marija Magdalena i Marija, Jakovljeva i Josipova majka, i majka sinova Zebedejevih.
(57) Uvečer dođe neki bogat čovjek iz Arimateje, imenom Josip, koji i sam bijaše učenik Isusov. (58) On pristupi Pilatu i zaiska tijelo Isusovo. Tada Pilat zapovjedi da mu se dadne. (59) Josip uze tijelo, povi ga u čisto platno (60) i položi u svoj novi grob koji bijaše isklesao u stijeni. Dokotrlja velik kamen na grobna vrata i otiđe. (61) A bijahu ondje Marija Magdalena i druga Marija: sjedile su nasuprot grobu.
(62) Sutradan, to jest dan nakon Priprave, sabraše se glavari svećenički i farizeji kod Pilata (63) te mu rekoše: "Gospodaru, sjetismo se da onaj varalica još za života kaza: 'Nakon tri dana uskrsnut ću.' (64) Zapovjedi dakle da se grob osigura sve do trećega dana da ne bi možda došli njegovi učenici, ukrali ga pa rekli narodu: 'Uskrsnuo je od mrtvih!' I bit će posljednja prijevara gora od prve." (65) Reče im Pilat: "Imate stražu! Idite i osigurajte kako znate!" (66) Nato oni odu i osiguraju grob: zapečate kamen i postave stražu.
#28Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu, dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob. (2) I gle, nastade žestok potres jer anđeo Gospodnji siđe s neba, pristupi, otkotrlja kamen i sjede na nj. (3) Lice mu bijaše kao munja, a odjeća bijela kao snijeg. (4) Od straha pred njim zadrhtaše stražari i obamriješe. (5) A anđeo progovori ženama: "Vi se ne bojte! Ta znam: Isusa Raspetoga tražite! (6) Nije ovdje! Uskrsnu kako reče. Hajde, vidite mjesto gdje je ležao (7) pa pođite žurno i javite njegovim učenicima da uskrsnu od mrtvih. I evo, ide pred vama u Galileju. Ondje ćete ga vidjeti. Evo, rekoh vam." (8) One otiđoše žurno s groba te sa strahom i velikom radošću otrčaše javiti njegovim učenicima. (9) Kad eto im Isusa u susret! Reče im: "Zdravo!" One polete k njemu, obujme mu noge i ničice mu se poklone. (10) Tada im Isus reče: "Ne bojte se! Idite, javite mojoj braći da pođu u Galileju! Ondje će me vidjeti!"
(11) Dok su one odlazile, gle, neki od straže dođoše u grad i javiše glavarima svećeničkim sve što se dogodilo. (12) Oni se sabraše sa starješinama na vijećanje, uzeše mnogo novaca i dadoše vojnicima (13) govoreći: "Recite: 'Noću dok smo mi spavali, dođoše njegovi učenici i ukradoše ga.' (14) Ako to dočuje upravitelj, mi ćemo ga uvjeriti i sve učiniti da vi budete bez brige." (15) Oni uzeše novac i učiniše kako bijahu poučeni. I razglasilo se to među Židovima - sve do danas.
Ukazanje u Galileji. Sveopće poslanje