Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Antonio A. Borelli
Fatima Poruka tragedije ili poruka nade?

IntraText CT - Text

  • POGLAVLJE IV
    • Širenje tajni
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Širenje tajni

Dana 17. prosinca 1927. Lucija je došla u blizinu svetohraništa u kapelici kuće Sestara svete Dorotee u Tuyu, da bi zapitala našeg Gospodina kako ispuniti nalog ispovjednika da stavi na papir određene milosti koje je primila od Boga, kad su te milosti u vezi s tajnom koju joj je povjerila Presveta Djevica. Jasnim glasom Isus joj je dopustio da čuje sljedeće riječi: "Kćeri moja, napiši što se od tebe traži. Napiši i sve ono što ti je Presveta Djevica povjerila u ukazanju u kojem je govorila o ovoj pobožnosti (Prečistom Srcu Marijinu). Što se tiče ostatka tajne, nastavi šutjeti

Usp. "Memorias e Cartas da Irma Lucia«, str. 400; L. G. da Fonseca, str. 39.

Nakon tako primljene zapovjedi, Lucija je otkrila što se dogodilo pri lipanjskom ukazanju.

Kasnije, 1941. godine, kad joj je biskup Leirije zapovjedio da zabilježi sve što bi moglo biti zanimvjivo o životu bl. Jacinte za novo izdanje koje se trebalo tiskati, vidjelica je, dobivši dopuštenje neba, otkrila dva od tri dijela srpanjske tajne.

Evo njezinih riječi:

"Tajna sadrži tri različite stvari, od kojih ću ja otkriti dvije. Prva je, dakle, bilo viđenje pakla

Zatim slijedi iznošenje dva dijela tajne, kao što smo prikazali tamo gdje se govori o srpanjskom ukazanju.

Usp. "Memorias III«, str. 216220; L. G. da Fonseca, str. 5051; J. Galamba de Oliveira, str. 146.

Što se tiče trećeg dijela tajne, vidjelica ga je zapisala u Kući sestara Svete Dorotee u Tuyu (Španjolska) 3. siječnja 1944, na samo jednom komadu papira s crtama (presavinut tako da se dobije 4 stranice, po prilici veličine 12 x 18 cm, sa 16 redova po stranici). Poznato je da je sestra Lucija to učinila tijekom teške bolesti na zahtjev Leirijskog biskupa, kao što smo već objasnili u uvodu ove knjige.

U pismu od 9. siječnja, sestra Lucija javlja prelatu da je tekst već sastavljen i da mu stoji na raspolaganju  u zapečačenoj omotnici, kao što je odredio.

17. srpnja, na zahtjev Leirijskog biskupa, titularni biskup Gurze, monsinjor Manuel Maria Ferreire da Silva, stigao je u Valencu, pogranični portugalski grad u blizini Tuya, na obalama rijeke Minho. Ondje je primio dragocjeni dokument iz ruku sestre Lucije. I iste je večeri pismo predano mons. Joseu  u Quinta da formigueira, prelatovom ljetnikovcu u blizini Brage.

 

U Leiriji je mons. Jose omotnicu stavio u još jednu, veću omotnicu te je i nju zapečatio pohranivši je u trezor kurije. Na ovu veću omotnicu je napisao:"Nakon moje smrti ova omotnica sa svojim sadržajem treba biti predna uzoritom gospodinu kardinalu Manuelu, Lisabonskom patrijarhu. Leiria, 8. prosinac 1945. Jose, Leirijski biskup".

 

Dokument se iz trezora vadilo u iznimno rijetkim prilikama, da bi ga izvana mogle vidjeti povlaštene osobe. Jednom takvom prilikom snimljena je poznata fotografija Leirijskog biskupa ispred kojeg se nalazi zapečačena omotnica. Prelat je pristao da ga se fotografira za časopis Life koji je fotografiju objavio 3. siječnja 1949

Dostavljajući zapečačenu omotnicu Leirijskom biskupu, sestra Lucija napisala mu je da omotnicu smije otvoriti lisabonski patrijarh ili Leirijski biskup tek nakon 1960. godine

Početkom 1957. godine, Kongregacija Svetog Uficija (sadašnja Kongregacija za nauk vjere) zatražila je od Leirijskog biskupa da omotnicu pošalje u Rim. Pomoćni biskup Leirije, mons. Joao Pereira Venancio donio ju je u apostolsku nuncijaturu u Lisabonu. Iz Lisabona ju je nuncij, monsinjor Fernando Cento, kasnije posvećen za kardinala, donio u Vatikan gdje je 4. travnja 1957. pohranjena u tajni arhiv Svetog Uficija.

 

Nije poznato da je Pio XII koji je umro 9. listopada 1958 bio upoznat s tajnom. Otac Leiber, bliski suradnik ovog pape kaže da je glasina prema kojoj je papa, čitajući tajnu, plakao i gotovo se onesvjestio "potpuno neutemeljena; ništa od toga nije se dogodilo" (apud J.M. Alonso, La verdad sobre el Secreto de Fatima, str. 43).

 

Prirodno je da se, kako se malo po malo približavala 1960, znatiželja oko tajne povećavala.

Portugalska Agencia Nacional de Informacao je 8. veljače 1960. godine, pozivajući se na izjave "vatikanskih krugova" objavila je kako će"vrlo vjerojatno "fatimska tajna" zauvijek ostati zapečačena". U tekstu se nadalje objašnjava: "Pod pritiscima koji su izvršeni na Vatikan, potvrđuju isti krugovi, - jednih da se pismo otvori te njegov sadržaj otkrije čitavu svijetu i drugih da se pismo, pod pretpostavkom da sadrži alarmanta proročanstva, ne objavi - Vatikan je odlučio da sadržaj pisma sestre Lucije neće biti objavljen te da će ostati čvrsto zapečačen" (apud Sebastiao Martins dos Reis, O Milagre do Sol e o Segredo de Fatima, str. 127-128).

 

Što se doista dogodilo? Ivan XXIII je 17. kolovoza 1959 primio iz ruku oca Pierrea Paul Philippe (djelatnika Svetog Uficija, kasnije posvećen za kardinala) omotnicu s tajnom. Nekoliko dana kasnije papa ju je pročitao (uz pomoć prevoditelja za portugalski iz Svetog Uficija, mons. Paulo Jose Taveresa (kasnije biskupa Macaoa) i odlučio da tajnu neće objaviti te je omotnicu vratio Svetom Uficiju (usp. Kongregacija za nauk vjere, Il messaggio di Fatima, izlaganje mons. Tarcisio Bertone SDB, 26.6.2000.; usp. izjavu od 20. 6. 1977. mons. Loris Capovilla, privatnog tajnika Ivana XXIII, apud P. Jose Geraldes Freire, O Segredo de Fatima: a terceira parte e sobre Portugal?, str. 136-137).

 

I Pavao VI pročitao je tajnu 27. ožujka 1965, donijevši istu odluku (usp. mons. Tercisio Bertone, cit.).

 

Kardinal Alfredo Ottaviani, tadašnji predstojnik Svetog Uficija organizirao je susret, koji je kasnije postao nadaleko poznat, u velikoj dvorani Međunarodne papinske marijanske akademije u Rimu, u okviru priprave za kongres povodom pedesete godišnjice fatimskih ukazanja. Ispričao je da je u svibnju 1955. posjetio sestru Luciju u Carmel di Coimbra (Karmelu u Coimbri) te vidjelicu pitao zbog čega bi se tajnu moglo objaviti 1960. godine. "Zato što će onda (tajna) biti jasnija" - odgovorila je vidjelica. "To me navelo da pomislim", priča kardinal, "da je poruka napisana proročkim tonom, jer upravo su proročanstva, kao što se to vidi u Svetom pismu, prekrivena velom tajne. Proročanstva se u načelu ne služe jasnim, svima razumljivim jezikom". (La Documentation Catholique, Pariz, 19.3.1967., str. 542).

 

I konačno stižemo do pontifikata Ivana Pavla II. Njegovo zanimanje za Fatimu nije novijeg datuma, no zasigurno se značajno povećalo nakon svetogrdnog atentata izvršenog upravo 13. svibnja1981. godine. Nakon što je naložio da mu donesu omotnicu s tajnom 18. srpnja iste godine, papa se odmah prepoznao u liku "biskupa odjevenog u bijelo" o kojem tekst govori. U vezi s time papa je iznio uvjerenje da je "majčinska ruka vodila putanju metka te se umirući papa zaustavio na pragu smrti" (Meditazione ai vescovi italiani, 13. svibanj 1994).

 

Pa ipak, nije odlučio da zbog toga objavi tajnu. Tek nedavno, rekla je Njegova Svetost, "smatrao sam da su prilike sazrijele i da bi bilo uputno objaviti sadržaj takozvanog trećeg dijela tajne" (govor održan na generalnoj audijenciji 17. svibnja 2000, Voz da Fatima, str. 933, 13.6.00.).

 

Na otvorenom prostoru svetišta, kardinal Angelo Sodano, državni tajnik je 13. svibnja 2000, ovlašten od Ivana Pavla II, objavio povijesnu odluku.

Ova se objava dogodila u okviru proglašenja svetima vidioca Franje i Jacinte, koje je Sveti Otac izvršio istog dana u Fatimi u koju je s tom nakanom stigao iz Rima.

 

Objavljivanje tajne treba, prema riječima kardinala Sodana, biti pračeno "odgovarajućim komentarom" i to je povjereno Kongregaciji za nauk vjere. Ona je 26. lipnja 2000 objavila dokument pod naslovom Il messaggio di Fatima ("Fatimska poruka"), objavivši ga uz veliko zanimanje javnosti u Sala Stampa (Dvorani za tisak) Svete Stolice te na Internetu na šest jezika (njemački, španjolski, francuski, engleski, talijanski i portugalski). Sastanku u Sala Stampa, koji su izravno prenosile talijanska RAi i druge ugledne TV postaje iz čitavog svijetapredsjedao je kardinal Joseph Ratzinger, predstojnik Kongregacije za nauk vjere, a uz njega je sjedio nadbiskup Tarcisio Bertone, umirovljeni biskup Vercellija i tajnik Kongregacije.

 

Dokument je podijeljen na nekolika dijelova od najveće važnosti:

a) Opći prikaz koji je napisao mons. Bertone;

b) faksimil rukopisa sestre Lucije koji se tiču tri dijela fatimske tajne (na temelju kojeg smo izvukli zaključke o veličini papira na kojem je napisana treća tajna) te također i odgovarajući tiskani prijepis;

c) pismo od 19. travnja 2000. u kojem Ivan Pavao II moli sestru Luciju da "otvoreno i iskreno" odgovori na pitanja koja će joj o tumačenju tajne postaviti tajnik Kongregacije za nauk vjere u papino ime;

d) izvješće o razgovoru (Colloquio) mons. Bertonea i Leirijskog biskupa sa sestrom Lucijom u Carmelo di Coimbra (Karmel u Coimbri) vođenom 27. travnja;

e) Priopćenje kardinala Sodana u Fatimi, 13. svibnja i

f) konačno, Commento teologico ("Teološki komentar") koji je pripremio i potpisao kardinal Ratzinger sa sadržajnim i sažetim objašnjenjem o "teološkom mjestu" javne objave i privatnih objava u Crkvi, iza kojeg slijedi "pokušaj da se protumači fatimska 'tajna'".

 

Na tiskovnoj konferenciji kardinal Ratzinger je naglasio da Sveta Stolica ni na koji način nema nakanu nametati ovo (svoje) tumačenje, no znanstvenici imaju sposobnost produbiti ili ponuditi nove kutove gledanja i tumačenja. S koliko opreza i skromnosti to trebaju činiti izlišno je naglašavati.

 

Što se tiče nas, kad smo, u svoj skromnosti bili prinuđeni pripraviti bilješke 13 do 15 ove knjige, pribjegavajući duhovnim montfortanskim konceptima (od San Luigi M. Grignion da Monfort), kao i razradi ovih koncepata od strane uglednog brazilskog mislioca i aktiviste, prof. Pinia Correa de Oliveira koji je umro 1995 godine.

Ovim "službenim objavljivanjem tajne"  Kongregacije za nauk vjere, kao što je to naglasio biskup Leirije-Fatime, mons. Serafim de Sousa Ferreira e Silva (usp. invervista sul settimanale Alfa e Omega, apud Avvenire, 27.6.00.), očito je da je Fatima, ne izgubivši svoj osobiti karakter objave, u očima vjernika zadobila mnogo veću važnost. Dobila je na aktualnosti, kao što je izjavio ovaj isti biskup Leirije-Fatime odgovarajući na jedno drugo pitanje u istom intervjuu:

-"Smatrate li da se ovim događajem objavljivanja tajne, na naki način zatvara, dvadeseto stoljeće?

- "Ne bih rekao da se nešto zatvara, već baš da se otvara, poput prozora nade za ovo stoljeće, nade za osobno obraćenje svakog od nas, čitavog čovječanstva kako bi konačno moglo pronaći mir" (loc.cit.).

To je Veliki povratak čovječanstva Bogu o kojem smo govorili komentirajući posljednju scenu treće tajne (usp. s bilješkom br. 15)27.

 




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License