Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Mulieris Dignitatem

IntraText CT - Text

  • III. EVA – MÁRIA
    • 9
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

III.
EVAMÁRIA
1. "Počiatok" a hriech
9. "Človek však, ktorého Boh stvoril v spravodlivosti, zneužil hneď na počiatku dejín pod vplyvom Zlého svoju slobodu tým, že sa postavil proti Bohu a chcel dosiahnuť svoj cieľ mimo Boha".28 Učenie posledného koncilu týmito slovami spomína zjavenú náuku o hriechu a zvlášť o tom prvom, ktorý je - "prvotným" hriechom. Biblický "počiatok" - totiž stvorenie sveta a človeka vo svete - obsahuje pravdu o tomto hriechu, ktorý možno nazvať aj hriechom "začiatku" človeka na zemi. Aj keď Kniha Genezis sa vyjadruje obraznou rozprávacou formou, ako v opise stvorenia človeka ako muža a ženy, jednako však odhaľuje takzvané "tajomstvo hriechu", a ešte presnejšie "tajomstvo zla" vo svete, ktorý Boh stvoril.
Pri čítaní o "tajomstve hriechu" nemožno nebrať zreteľ na celú pravdu o "obraze a podobe" s Bohom, ktorá je základom biblickej antropológie. Táto pravda hovorí o stvorení ako o mimoriadnom dare Stvoriteľa; a v tom dare je zahrnutý nielen podklad a prameň bytostnej dôstojnosti človeka - muža a ženy - v stvorenom svete, ale aj počiatok povolania oboch k účasti na vnútornom živote samého Boha. Vo svetle zjavenia "čin stvorenia zároveň znamená aj začiatok dejín spásy". Do tohto začiatku sa vpisuje hriech, ktorý sa predstavuje ako vzbura a odpor.
Paradoxne sa môže povedať, že hriech opísaný v Knihe Genezis (hl. 3) potvrdzuje pravdu o Božom obraze a o Božej podobe v človeku, totiž slobodnú vôľu, ktorú človek môže použiť na dobro, alebo aj zneužiť na zlo - proti Božej vôli. Podľa svojho podstatného významu hriech je však popretím toho, čím Boh je voči človeku ako Stvoriteľ, a tiež toho, čo Boh chce pre človeka odprvoti a naveky. Stvoriac muža a ženu na svoj obraz a na svoju podobu, Boh chce pre nich plnosť dobra, t.j. nadprirodzenú blaženosť, ktorá pochádza z účasti na jeho živote. Človek dopustiac sa hriechu, odmieta tento dar a zároveň sám chce byť "ako Boh, poznajúci dobro i zlo" (Gn 3,5), totiž rozhodujúc o dobre a o zle bez ohľadu na Boha, svojho Stvoriteľa. Prvotný hriech svoj ľudský "rozmer", svoje vnútorné vysvetlenie v slobodnej vôli človeka a v sebe aj určité "diabolské" znamenie, 29 ako jasne hovorí Kniha Genezis (3,1-5). Hriech trhá pôvodnú jednotu, ktorej sa človek tešil v stave prvotnej spravodlivosti, totiž v stave spojenia s Bohom, ktoré je zdrojom súladu v duchovnej oblasti ľudskej osoby, vo vzájomnom vzťahu muža so ženou (v spoločenstve osôb - "communio personarum") a napokon v pomere k vonkajšiemu svetu, k prírode.
Biblický opis prvého hriechu v Knihe Genezis (hl. 3) určitým spôsobom rozdeľuje úlohy, ktoré v ňom hrali muž a žena. Neskôr tieto úlohy pripomenú niektoré biblické texty, ako napríklad Pavlov Prvý list Timotejovi: "Prvý bol stvorený Adam, potom Eva. A nie Adam bol zvedený, ale žena sa dala zviesť a padla do hriechu" (2,13-14). Ale niet pochyby - nezávisle od tohto rozdelenia úloh vo svätopísemnej rozprave -, že ten prvý hriech je hriechom človeka, ktorého Boh stvoril ako muža a ženu. Je to tiež hriech prarodičov, v ktorom je vtlačená jeho dedičná vlastnosť. V tomto zmysle ho nazývame "dedičným" hriechom.
Tento hriech, ako bolo povedané, nemožno správne pochopiť, ak neberieme zreteľ na tajomstvo stvorenia človeka - muža a ženy - na Boží obraz a na Božiu podobu. A z tohto hľadiska možno pochopiť aj tajomstvo "nepodobnosti" s Bohom, ktorá je obsiahnutá v hriechu a ktorá sa prejavuje v zle dejín tohto sveta, tej nepodobnosti s Bohom, ktorý "jedine je dobrý" (porov. Mt 19,17), ktorý je plnosťou dobra. Ak táto "nepodobnosť" hriechu s Bohom, so samou Svätosťou, predpokladá "podobnosť" v oblasti slobody a slobodnej vôle, môže sa pre tento dôvod povedať, že "nepodobnosť" s Bohom, obsiahnutá v hriechu, je tým zhubnejšia a žalostnejšia. Treba aj priznať, že týmto Boh - ako Stvoriteľ a Otec - je zasiahnutý, "urazený", a v skutku je urazený v samom srdci toho daru, ktorý patrí do večného Božieho úmyslu s človekom.
Ale súčasne aj človek - muž a žena - je zasiahnutý zlobou hriechu, ktorého je pôvodcom. Biblický text Knihy Genezis (hl. 3) poukazuje na to slovami, ktoré jasne opisujú nové položenie človeka uprostred stvoreného sveta. Poukazuje na "námahu", s ktorou si človek bude zaobstarávať veci potrebné k živobytiu (porov. Gn 3,17-19), ako aj na veľké bolesti, v ktorých žena bude rodiť svoje deti (porov. Gn 3,16). Konečne všetko toto dovŕši smrť, ktorá zakončí ľudský život na zemi. Takto človek, nakoľko je prach, "vráti sa do zeme, z ktorej bol vzatý": "Prach si a do prachu sa vrátiš" (Gn 3,19).
Pravdivosť týchto slov potvrdzujú veky. No nechcú povedať, že Boží obraz a Božia podoba v človeku - v mužovi i v žene - boli hriechom zničené; ale chcú povedať, že boli "zatemnené"30 a určitým spôsobom "zmenšené". Hriech totiž človeka "zmenšuje", ako to pripomína aj Druhý vatikánsky koncil. 31 Ak človek samou prirodzenosťou ako osoba je Božím obrazom a Božou podobou, tak jeho veľkosť a jeho dôstojnosť sa zdokonaľuje v zmluve s Bohom, v spojení s Bohom, čo usmerňuje človeka k onej základnej jednote, ktorá patrí k intímnej "povahe" tajomstva samého stvoriteľského činu. Táto jednota, toto spojenie zodpovedá hlbokej pravde o všetkých rozumom obdarených tvoroch, najmä o človeku, ktorého spomedzi všetkých stvorení od počiatku Boh vo svojej večnej láske povýšil v Ježišovi: "V Kristovi (...) si nás ešte pred stvorením sveta vyvolil (...) v láske a podľa dobrotivého rozhodnutia svojej vôle predurčil, aby sme sa skrze Ježiša Krista stali jeho adoptovanými synmi" (porov. Ef 1,4-6). Svätopísemská náuka vo svojom celku nás oprávňuje tvrdiť, že spomenuté predurčenie zahrňuje všetkých ľudí bez rozdielu, každého muža a každú ženu.




28 Druhý vat. konc., past. konšt. o Cirkvi v dnešnom svete Gaudium et spes, 13.


29 "Diabolicus - diabolský" z gréčtiny "diaballo" - "rozdeľujem, oddeľujem, očerňujem".


30 Porov. Origenes, In Gen. hom. 13,4: PG 12, 234; sv. Gregor Naz., De Virg. 12; S.Ch.: 119, 404-419; De beat. VI: PG 44, 1272.


31 Porov. Druhý vat. konc., past. konšt. o Cirkvi v dnešnom svete Gaudium et spes, 13.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License