Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Mulieris Dignitatem

IntraText CT - Text

  • VI. CIRKEV - KRISTOVA NEVESTA
    • 27
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

5. Dar Nevesty
27. Druhý vatikánsky koncil obnovil v Cirkvi vedomie všeobecného kňazstva. V Novom zákone je iba jedna obeta a jeden kňaz - Kristus. Na tomto jedinom Kristovom kňazstve majú účasť všetci pokrstení - tak mužovia, ako i ženy, ktorí "majú prinášať samých seba ako živú a svätú obetu milú Bohu" (porov. Rim 12,1), všade majú hlásať svedectvo o Kristovi a tým, ktorí o to žiadajú, majú odôvodniť nádej na večný život, ktorú nosia v sebe (porov. 1Pt 3,15). 51 Všeobecná účasť na Kristovej obete, v ktorej Vykupiteľ odovzdal Otcovi celý svet a osobitne ľudstvo, spôsobuje, že všetci v Cirkvi "kráľovstvom a kňazmi" (Zjv 5,10; porov. 1Pt 2,9), že sa totiž zúčastňujú nielen na kňazskom, ale aj na prorockom a kráľovskom poslaní Krista-Mesiáša. Okrem toho táto účasť vytvára organickú jednotu Cirkvi ako Božieho ľudu s Kristom. V nej sa súčasne vyjadruje "veľké tajomstvo" z Listu Efezanom: "Nevesta zjednotená so svojím Ženíchom"; zjednotená, lebo žije jeho životom; zjednotená, lebo účasť na jeho trojakom poslaní (tria munera Christi); zjednotená v takej miere, že "nezištným darom" seba samej odpovedá na nevýslovný dar lásky Ženícha, Vykupiteľa sveta. To sa vzťahuje na všetkých v Cirkvi, na ženy tak ako na mužov, vzťahuje sa to rovnako aj na tých, ktorí majú účasť na "služobnom kňazstve",52 ktoré povahu opravdivej služby. V rámci "veľkého tajomstva" Krista a Cirkvi všetci pozvaní k tomu, aby - ako Nevesta - odpovedali darom svojho života na nevýslovný dar lásky Krista, ktorý jediný ako Vykupiteľ sveta je Ženíchom Cirkvi. V "kráľovskom kňazstve", ktoré je všeobecné, sa vyjadruje súčasne dar Nevesty.
Toto zásadný význam pre chápanie Cirkvi v jej vlastnej podstate, aby sa na Cirkev neprenášali - hoci je ona "ustanovizňou" zloženou z ľudí a umiestnenou v histórii - také kritériá chápania a hodnotenia, ktoré cudzie povahe Cirkvi. Hoci Cirkev svoju "hierarchickú" štruktúru, 53 celá táto štruktúra je zameraná na posvätenie údov Krista. Svätosť sa však meria podľa "veľkého tajomstva", v ktorom Nevesta odpovedá darom lásky na dar Ženícha, robiac to "v Duchu Svätom", lebo "Božia láska je rozliata v našich srdciach skrze Ducha Svätého, ktorého sme dostali" (Rim 5,5). Druhý vatikánsky koncil potvrdzuje učenie celej tradície a pripomína, že v hierarchii svätosti je vlastne "žena", Mária z Nazareta "obrazom" Cirkvi. Ona "predchádza" všetkých na ceste svätosti; v jej osobe Cirkev " dosiahla dokonalosť, vďaka ktorej je nepoškvrnená a bez vrásky" (porov. Ef 5,27). 54 V tomto zmysle možno povedať, že Cirkev je súčasne "mariánska" i "apoštolsko-petrovská".55
V dejinách Cirkvi od prvých dní bolo - popri mužoch - veľa žien, v ktorých odpoveď Nevesty na vykupiteľskú lásku Ženícha nadobúda plného výrazu. Ako prvé vidíme tie, ktoré sa osobne stretli s Kristom a šli za ním, a po jeho odchode "zotrvávali spolu s apoštolmi na modlitbách" v jeruzalemskom Večeradle do dňa Turíc. V ten deň Duch Svätý prehovoril cez "synov a dcéry" Božieho ľudu, spĺňajúc predpoveď proroka Joela (porov. Sk 2,17). Tieto ženy a po nich ešte iné, mali živú a významnú účasť v živote prvej Cirkvi, na budovaní prvého kresťanského spoločenstva - a ďalších spoločenstiev - prostredníctvom svojich chariziem a mnohorakej služby. Apoštolské spisy zaznamenávajú ich mená, napríklad Febe "diakonisa Cirkvi v Kenchrách" (porov. Rim 16,1), Priska s mužom Akvilom (porov. Rim 16,3; 2Tim 4,19), Evodia a Syntycha (porov. Flp 4,2), Mária, Tryfena, Tryfoza, Persyda (porov. Rim 16,6.12). Apoštol hovorí o ich "námahách" pre Krista a tie "námahy" označujú rôzne oblasti apoštolskej služby Cirkvi, počínajúc od "domácej cirkvi". V nej totiž "úprimná viera" prechádza z matky na deti a vnukov, ako tomu bolo v dome Timoteja (porov. 2Tim 1,5).
To isté sa opakuje v priebehu vekov, z pokolenia na pokolenie, o čom svedčí celá história Cirkvi. Cirkev totiž, brániac dôstojnosť ženy a jej povolania, vyjadrila úctu a vďačnosť voči tým, ktoré - verné evanjeliu - sa v každej epoche zúčastňovali na apoštolskom poslaní celého Božieho ľudu. to postavy svätých mučeníc, panien, matiek rodín, ktoré odvážne vydávali svedectvo o svojej viere a výchovou vlastných detí v duchu evanjelia, odovzdávali vieru a tradíciu Cirkvi.
V každej epoche a v každej krajine nájdeme veľa "dokonalých" žien (porov. Prís 31,10), ktoré - napriek prenasledovaniam, ťažkostiam a diskriminácii - sa zúčastňovali na poslaní Cirkvi. Stačí tu spomenúť najznámejšie: Moniku, Augustínovu matku, Makrínu, Oľgu z Kyjeva, Matildu Toskánsku, Hedwigu Sliezsku a Hedwigu Krakovskú, Alžbetu Uhorskú, Brigitu Švédsku, Janu z Arcu, Ruženu z Limy, Alžbetu Setonovú a Máriu Wardovú.
Svedectvo a diela kresťanských žien mali veľký vplyv tak na život Cirkvi ako i spoločnosti. Aj v čase ťažkých sociálnych krívd sväté ženy konali "slobodne", súc posilňované vlastným zjednotením s Kristom. Toto zjednotenie a táto sloboda zakorenené v Bohu vysvetlia napr. veľké dielo sv. Kataríny Sienskej v živote Cirkvi a sv. Terézie od Ježiša v rehoľnom živote.
Takisto v našej dobe sa Cirkev neprestáva obohacovať svedectvom mnohých žien, ktoré realizujú svoje povolanie ku svätosti. Sväté ženy zosobnením ideálu ženskosti, ale tiež vzorom pre všetkých kresťanov, vzorom "nasledovania Krista", príkladom ako Nevesta odpovedať na lásku Ženícha.




51 Porov. Druhý vat. konc. dogm. konšt. o Cirkvi Lumen gentium, 10.


52 Porov. tamže, 10.


53 Porov. tamže, 18-29.


54 Porov. tamže, 65; porov. aj 63; porov. enc. Redemptoris Mater (25. marca 1987), 2-6.


55 "Tento mariánsky ráz takisto - ak nie ešte viac... je základným a prvoradým pre Cirkev, nakoľko je to ráz apoštolský a petrovský, ktoré medzi sebou tesne súvisia... Mariánsky ráz Cirkvi je prvší ako ráz petrovský, aj keď medzi sebou späté a doplňujúce... Mária Nepoškvrnená predstihuje každého, a zaiste aj Petra samého a apoštolov, a to nielen preto, že Peter a iní apoštoli, zrodení z ľudského pokolenia zasiahnutého hriechom, údmi Cirkvi, ktorá je ?svätá, pozostávajúca z hriešnikov?, ale aj preto, že ich trojnásobná úloha je určená iba na to, aby usmerňovala Cirkev k onej dokonalej svätosti, ktorá sa prejavila a uskutočnila v Márii. Takto sa správne vyjadril istý teológ našich čias: ?Mária je kráľovnou apoštolov, ale si neosobuje apoštolské moci. Ona iné a väčšie dobrá? (H.U. von Balthasar, Neue Klarstellugen)" (Pápež Ján Pavol II., Allocutio ad Patres cardinales Romanaeque Curiae Praelatos dňa 22. decembra 1987; l?Osservatore Romano, 23. dec. 1987).





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License