Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Orientale Lumen

IntraText CT - Text

  • I. Spoznávanie krestanského Východu: Skúsenost viery
    • 16
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Vzývajúce mlčanie
16. Ale toto tajomstvo zostáva stále v skrytosti a halí sa v mlčanie, 35 aby sme sa vyhli tomu, že si na miesto Boha postavíme nejaký idol. v postupnom zdokonaľovaní poznania spoločenstva stretnú sa človek a Boh, aby vo večnom objatí znovu spoznali svoju nikdy nevyhasnutú rovnosť v podstate lásky.
Tak vzniká, čo sa označuje ako apofatizmus kresťanského Orientu: čím viac človek rastie v poznaní Boha, tým viac ho vníma ako nedosiahnuteľné a vo svojej podstate nepochopiteľné tajomstvo. To sa nesmie zamieňať s tajuplným mysticizmom, kde sa človek stráca v záhadných, neosobných veciach. Kresťania Orientu obracajú sa skôr k Bohu ako k Otcovi, Synovi a Duchu Svätému, živé, nevtieravo prítomné osoby, ktorým prinášajú slávnostné a pokorné, dôstojné a prosté zvelebovanie Boha. Spozorujú však, že sa tejto prítomnosti môžu priblížiť predovšetkým potom, keď sa zdokonalia vo vzývajúcom mlčaní, lebo na vrchole Jeho spoznania a skúsenosti Boha nachádza sa Jeho absolútne transcendentno. K nemu sa nedostaneme v prvom rade systematickou meditáciou, ale skôr prijatím Písma a liturgiou v modlitbe.
V tomto pokornom uvedomovaní sa stvorením podmienených hraníc zoči-voči nekonečnému transcendentnu Boha, ktorý si neodpustí zjaviť sa ako Boh, ktorý je Láska, ako Otec nášho Pána Ježiša Krista, v radosti Ducha Svätého, vidím postoj v modlitbe a teologickú metódu, ktorú uprednostňuje Orient a ponúka všetkým, ktorí veria v Krista.
Musíme si priznať, že my všetci potrebujeme toto vzývajúcou prítomnosťou naplnené mlčanie: teológiu, aby sme mohli plne otvoriť vlastnú dušu múdrosti a Duchu, modlitbu, aby sme nikdy nezabudli: nazerať na Boha znamená zostupovať z hory s tak žiariacou tvárou, že si ju človek musí zastrieť závojom (porov. Ex 34,33), a aby naše zhromaždenia, vyhnúc sa sebachvále, vedeli dať priestor Božej prítomnosti, zvestovanie, aby sa neoddávala klamu, že stačí sa veľa modliť, aby sme zakúsili Boha, zainteresovanosť, ktorá sa zrieka zapliesť sa do boja, ktorý nepozná lásku a milosť. Takéto mlčanie potrebuje dnešný človek, ktorý nedokáže často mlčať zo strachu, že sa stretne so sebou samým, že sa odhalí, že zacíti prázdnotu, ktorá sa premieňa v otázku po zmysle, človek, ktorý v hluku hľadá ohlušenie. Všetci veriaci a neveriaci musia sa naučiť mlčaniu, ktoré dovoľuje Tomu druhému, aby On hovoril, kedy a kde chce, a umožní nám porozumieť oné slovo.



35 Mlčanie ("hesychia") je podstatnou súčasťou východnej monastickej spirituality. Porov. Život a výroky púštnych otcov: PG 65, 72-456, Euagrios Pontikos, Úvahy o mníšstve: PG 40, 1252-1264.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License