Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Parati Semper

IntraText CT - Text

  • 12
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

12. Do tejto spojitosti rodiny a spoločenstva, ktorou je vaša vlasť, sa postupne včleňuje ďalšia téma, veľmi úzko súvisiaca s podobenstvom o talentoch. Postupne totiž spoznávate ten "talent" alebo tie "talenty", ktoré vlastní každý a každá z vás a začínate ich tvorivo využívať a rozmnožovať. Uskutočňuje sa to prácou.
Aká nesmierna škála rôznych zameraní, schopností a záujmov je na tomto poli. Nepokúšam sa ich vymenovať ani ako príklady, lebo sa obávam, že by som z nich viac vynechal, ako vzal do úvahy. Predpokladám teda celú túto rozmanitosť a mnohostrannosť usmernení. To dokazuje, aké rozmanité a bohaté objavy, ktoré prináša so sebou mladosť. So zreteľom na evanjelium by sa mohlo povedať, že mladosť je obdobím spoznávania talentov. Súčasne je aj obdobím, v ktorom sa nastupuje na veľa rozličných ciest, na ktorých sa rozvíjala a stále sa bude rozvíjať celá ľudská činnosť, práca a tvorivosť.
Želám každému a každej z vás, aby ste na týchto cestách objavili sami seba. Želám vám, aby ste sa na ne vydali so záujmom, usilovnosťou a nadšením. Práca - každá práca - je spojená s námahou: "V pote tváre budeš jedávať svoj chlieb".70 Každý a každá z vás skusuje túto námahu od útleho detstva. Avšak práca súčasne osobitným spôsobom formuje človeka a v istom zmysle ho tvorí. Ide teda vlastne vždy o tvorivú námahu.
Toto sa nevťahuje len na výskumnú prácu, ale aj na obyčajné telesné práce, ktoré zdanlivo nemajú v sebe nič "tvorivé".
Práca charakteristická pre obdobie mladosti je predovšetkým prípravou na prácu v dospelom veku, a preto je spojená so školou. Keď píšem tieto slová, myslím pritom na všetky školy na celom svete, s ktorými je spojená vaša mladá existencia počas celého radu rokov, a to postupne na rozličných stupňoch podľa toho, ako sa vyvíjajú vaše rozumové schopnosti a zameriavajú vaše záujmy - od základných škôl po univerzity. Myslím aj na všetky dospelé osoby, mojich bratov a sestry, ktorí vašimi učiteľmi, vychovávateľmi a vodcami mladých myslí a charakterov. Aká veľká je ich úloha! Ale aké veľké aj ich zásluhy!
Myslím napokon aj na tie skupiny mladých, vašich rovesníkov, ktorí zvlášť v niektorých spoločenstvách a prostrediach nemajú možnosť vzdelania, často ani základného. Táto skutočnosť je stálou výzvou pre všetky zodpovedné inštitúcie na národnej i medzinárodnej úrovni, aby sa usilovali tento stav náležite zlepšiť. Veď vzdelanie je jednou zo základných hodnôt ľudskej civilizácie. zvláštny význam práve pre mladých. Od vzdelania závisí tiež v značnej miere budúcnosť celej spoločnosti.
Keď sa však zaoberáme otázkou vzdelania, štúdia, vedy a škôl, vynára sa problém, ktorý základný význam pre človeka a zvlášť pre mladého človeka. Je to problém pravdy. Pravda je svetlom ľudského rozumu. Ak sa rozum od mladosti usiluje poznávať skutočnosť v jej rôznych dimenziách, robí to preto, aby poznal pravdu a aby žil podľa pravdy. Taká je štruktúra ľudského ducha. Hlad po pravde je jeho základnou túžbou a výrazom.
Kristus hovorí: "Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí".71 Zo všetkých slov v evanjeliu tieto bezpochyby patria k najdôležitejším. Vzťahujú sa totiž na celého človeka. Vysvetľujú, na čom sa buduje zvnútra, v dimenziách ľudského ducha, dôstojnosť a veľkosť človeka. Táto dôstojnosť nezávisí len od vzdelania, hoci aj vysokoškolského, lebo ju môže mať aj analfabet. Jednako však vzdelanie, ako systematické poznanie skutočnosti, slúžiť tejto dôstojnosti, a teda pravde.
Pravde sa slúži aj v práci, ktorú budete povolaní konať, dokončíte program svojho vzdelania. V škole máte získať rozumové, technické i praktické vedomosti, ktoré vám umožnia užitočne zastávať miesto vo veľkej dielni ľudskej práce. Ak je však pravda, že škola pripravovať na prácu, a to aj na telesnú, takisto je pravda, že aj práca sama v sebe je školou veľkých a dôležitých hodnôt; svoj význam, lebo vnáša dôležitý prínos do ľudskej kultúry.
Avšak zo vzťahu medzi vzdelaním a prácou, ktorý charakterizuje dnešnú spoločnosť, sa vytvárajú veľmi závažné problémy praktického rázu. Myslím tu najmä na problém nezamestnanosti a všeobecnejšie na nedostatok pracovných príležitostí, ktorými je v rozličných formách postihnutá mladá generácia na celom svete. Ako dobre viete, z tohto problému sa vynárajú ďalšie otázky, ktoré od školských rokov vrhajú tieň neistoty na vašu budúcnosť. Pýtate sa: Potrebujeme vôbec spoločnosť? Nájdem aj primeranú prácu, ktorá by mi umožnila stať sa nezávislým? Budem si môcť založiť rodinu v dôstojných životných podmienkach a predovšetkým budem s ňou môcť žiť vo vlastnom dome? Slovom, spoločnosť naozaj očakáva môj prínos?
Osobitná závažnosť týchto otázok ma núti, aby som pri tejto príležitosti pripomenul vládam a všetkým, ktorí majú zodpovednosť za hospodárstvo a rozvoj národov, že práca patrí medzi ľudské práva, a preto byť každému zaručená. Tejto otázke treba venovať čo najväčšiu pozornosť a do stredu hospodárskej politiky treba postaviť starosť o to, aby sa vytvárali primerané pracovné príležitosti pre všetkých a hlavne pre mladých ľudí, ktorých tak často sužuje pliaga nezamestnanosti. Všetci sme presvedčení, že "práca je dobrom človeka - dobrom jeho človečenstva - prácou totiž človek nielen pretvára prírodu, prispôsobujúc ju svojim potrebám, ale aj realizuje sám seba ako človeka, ba v istom zmysle "sa stáva viac človekom".72



70 Gn 3,19.


71 Jn 8,32.


72 Ján Pavol II., enc. Laborem exercens, 9: AAS 73 (1981), str. 599n.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License