Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Parati Semper

IntraText CT - Text

  • 8
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

8. Z rozboru evanjeliového textu vyplýva, že tento pohľad bol akoby Kristovou odpoveďou na svedectvo, ktoré mladík vydal o svojom doterajšom živote, že totiž konal podľa Božích prikázaní: "Toto všetko som zachovával od svojej mladosti."
Tento "láskavý pohľad" bol zároveň úvodom do záverečnej časti rozhovoru. Podľa verzie svätého Matúša sám mladík uviedol túto časť, lebo nielen potvrdil svoju vernosť prikázaniam Desatora, ktorá charakterizovala celé jeho dovtedajšie správanie, ale zároveň položil ďalšiu otázku. Opýtal sa: "Čo mi ešte chýba?" 48
Táto otázka je veľmi dôležitá. Poukazuje na to, že v mravnom svedomí človeka, a to práve mladého človeka, ktorý si vypracúva projekt celého svojho života, sa skrýva túžba po "niečom viac". Táto túžba sa prejavuje rôznym spôsobom a môžeme ju pozorovať u ľudí, ktorí sa zdajú byť ďaleko od nášho náboženstva.
Medzi príslušníkmi nekresťanských náboženstiev, najmä medzi budhistami, hinduistami a mohamedánmi sa už od tisícročí stretávame so zástupmi "duchovných" ľudí, ktorí často už od mladosti opúšťajú všetko a volia si stav chudoby a čistoty, aby hľadali Absolútno, ktoré sa nachádza za viditeľným svetom. Snažia sa dosiahnuť stav dokonalého oslobodenia, s láskou a dôverou sa utiekajú k Bohu a celou dušou sa usilujú podriadiť jeho skrytým zámerom. Pohýna ich akýsi vnútorný tajomný hlas, ktorý sa ozýva v ich duchu akoby ozvena slov svätého Pavla: "Tvárnosť tohto sveta sa pomíňa"49 a ktorý ich vedie k tomu, aby vyhľadávali väčšie a trvácejšie veci: "Hľadajte, čo je hore".50 Vlastnými silami smerujú k cieľu, usilovne pracujú na očisťovaní svojho ducha a dospejú niekedy tak ďaleko, že celý svoj život obetujú Bohu ako dar lásky. Takýmto spôsobom sa stávajú živým príkladom pre svojich súčasníkov a svojím správaním im poukazujú na prvenstvo večných hodnôt nad pomíňajúcimi a niekedy pochybnými hodnotami, ktoré im ponúka spoločnosť, v ktorej žijú.
No v evanjeliu túžba po dokonalosti, po "niečom viac" nachádza svoj výrazný orientačný bod. V reči na hore Kristus potvrdzuje celý mravný zákon, ktorého stredobodom sú Mojžišove tabule s desiatimi prikázaniami, ale zároveň dáva týmto prikázaniam nový, evanjeliový význam. A všetko sa sústreďuje - ako sme už spomenuli - okolo lásky, a to nielen ako prikázania, ale aj ako daru: "Božia láska je rozliata v našich srdciach skrze Ducha Svätého, ktorého sme dostali".51 V tejto novej súvislosti sa stáva pochopiteľným aj program ôsmych blahoslavenstiev, ktorými sa začína reč na hore v Evanjeliu podľa Matúša. 52
V tejto súvislosti aj súhrn prikázaní, ktoré tvoria zákonník kresťanskej morálky, je doplnený súhrnom evanjeliových rád, v ktorých je osobitným a konkrétnym spôsobom vyjadrená Kristova výzva k dokonalosti, výzva k svätosti.
Keď sa mladík pýta na to "viac": "Čo mi ešte chýba?" Ježiš sa na neho zadíva s láskou a táto láska tu nadobúda nový význam. Duch Svätý vnútorne vedie človeka od života podľa prikázaní k životu s povedomím prijatého daru a Kristov láskavý pohľad vyjadruje tento vnútorný "prechod".
Ježiš hovorí mladíkovi: "Ak chceš byť dokonalý, choď, predaj, čo máš, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom príď a nasleduj ma." 53
Áno, moji milovaní mladí priatelia! Človek, kresťan je schopný žiť v dimenzii daru. A táto dimenzia je nielen "vyššia" ako dimenzia mravných záväzkov vyplývajúcich z prikázaní, ale je aj "hlbšia" a základnejšia. Svedčí o plnšom vyjadrení toho životného projektu, ktorý budujeme už od mladosti. Dimenzia daru vytvára aj zrelý profil každého kresťanského povolania, ako o tom budememe ešte hovoriť.
Teraz by som vám však chcel niečo povedať o zvláštnom význame slov, ktoré Kristus povedal mladíkovi. Robím to v presvedčení, že Kristus sa nimi v Cirkvi obracia na niektorých svojich mladých partnerov pri rozhovore v každej generácii, teda aj v našej. V tomto prípade jeho slová znamenajú osobitné povolanie v spoločenstve Božieho ľudu. Cirkev nachádza Kristovo "Nasleduj ma"54 na začiatku každého povolania k služobnému kňazstvu, ktoré sa v rímskokatolíckej cirkvi spája s vedomou a slobodnou voľbou celibátu. Cirkev nachádza to isté Kristovo "Nasleduj ma" na začiatku rehoľného povolania, v ktorom sľubmi evanjeliových rád (čistoty, chudoby a poslušnosti) muž alebo žena si volia životný program, ktorý sám Kristus uskutočnil tu na zemi pre Božie kráľovstvo. 55 Zložením rehoľných sľubov sa tieto osoby zaväzujú osobitným spôsobom svedčiť o láske k Bohu, ktorého milujú nadovšetko, a zároveň aj o povolaní spojiť sa s Bohom vo večnosti, ktoré sa ponúka všetkým. Treba však, aby niektorí o tom mimoriadne svedčili pred ostatnými.
V tomto liste sa chcem len nakrátko zmieniť o týchto témach, lebo sa už o nich obšírnejšie hovorilo inde a viac ráz. 56 Znova ich pripomínam preto, lebo v kontexte Kristovho rozhovoru s mladíkom sa stávajú osobitne jasnými, najmä otázka evanjeliovej chudoby. Pripomínam ich aj preto, lebo Kristova výzva "Nasleduj ma" sa práve v tomto výnimočnom a charizmatickom zmysle najčastejšie ozýva už v období mladosti, ba niekedy už v období detstva.
Preto by som chcel povedať všetkým vám mladým, ktorí prežívate toto dôležité obdobie vývoja svojej osobnosti muža alebo ženy: Ak také povolanie príde do tvojho srdca, neumlčuj ho! Dovoľ mu rozvinúť sa do zrelého povolania. Spolupracuj s ním modlitbou a verných zachovávaním prikázaní. "Žatva je veľká a robotníkov málo".57 Náramne veľa treba tých, ktorých by sa dotkla Kristova výzva: "Nasleduj ma!" Obrovská je potreba kňazov podľa Božieho Srdca. Cirkev a dnešný svet úžasne potrebujú aj svedectvo života zasväteného bez výhrady Bohu, svedectvo takej lásky samého Krista Ženícha, ktorého osobitným spôsobom sprítomňuje medzi ľuďmi Božie kráľovstvo a sprístupňuje ho svetu.
Dovoľte mi teda ďalej rozviesť Kristove slová o žatve, ktorá je veľká. Áno, žatva evanjelia je veľká! "A robotníkov málo." Dnes sa to možno cíti viac ako v minulosti, zvlášť v niektorých krajinách, ale aj v niektorých inštitútoch zasväteného života a v iných podobných spoločenstvách.
"Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu",58 pokračuje Kristus. Tieto slová sa zvlášť v našich časoch stávajú programom modlitby a činnosti v prospech kňazských a rehoľných povolaní. S týmto programom sa Cirkev obracia na vás mladých. Aj vy o to proste! A ak sa ovocie tejto modlitby Cirkvi zrodí v hĺbke vášho srdca, počúvajte Učiteľa, ktorý hovorí: "Nasleduj ma!"



48 Mt 19,20.


49 1Kor 7,31.


50 Kol 3,1.


51 Rim 5,5.


52 Porov. Mt 5,3-12.


53 Mt 19,21.


54 Porov. Mk 10,21; Jn 1,43; 21,23.


55 Porov. Mt 19,12.


56 Porov. napr. Ján Pavol II., Apoštolská exhortácia Redemptionis donum: AAS 76 (1984), str. 513-546.


57 Mt 9,37.


58 Mt 9,37n.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License