Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Paulus PP. VI
Evangelii Nuntiandi

IntraText CT - Text

  • V. PRIJÍMATELIA EVANJELIZÁCIE
    • 53
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Nekresťanské náboženstvá
53. Evanjelium sa obracia aj na ohromné časti ľudského spoločenstva, ktoré vyznávajú nekresťanské náboženstvá. Cirkev v úcte a vysoko si váži také nekresťanské náboženstvá, pretože živým zvýraznením duchovnosti širokých ľudských skupín. V nich možno počuť akoby ozveny hlasov, ktoré po tisícročia hľadali Boha, pravda nedokonale, ale často úprimne a statočne. Tieto náboženstvá vlastnia veľmi podivuhodné dedičstvo krásnych náboženských textov. Ony učili generácie ľudí modliť sa a v nich možno spoznať akoby nespočetné semená Slova74. Tým vytvárajú v pravom zmysle slova prípravu evanjelizácie75, ak chceme použiť výraz Druhého vatikánskeho koncilu, prevzatý z diela Euzébia Cézarejského.
Konečne z takejto úvahy vznikajú mnohé zložité otázky. Na ich riešenie treba veľkú múdrosť. Tieto vážne a ťažké otázky musia najprv teológovia preskúmať z hľadiska kresťanskej tradície a Učiteľského úradu Cirkvi, aby terajším i budúcim misionárom otvorili nové cesty, po ktorých by mohli kráčať pri svojej činnosti v styku s nekresťanskými náboženstvami.
Lež ani úcta a vysoké ocenenie týchto náboženstiev, ani zložitosť nadhodených problémov neprivedú Cirkev k tomu, aby mlčaním zakrývala evanjelium Ježiša Krista, pokiaľ ide o nekresťanov. Naopak, Cirkev je presvedčená, že aj tieto zástupy ľudí majú právo poznať bohatstvo Kristovho tajomstva76, v ktorom, ako sa domnievame, celá ľudská rodina môže nájsť najplnším spôsobom a bez nijakého nebezpečenstva všetko to, čo sama požaduje a čo sa pýta o Bohu, o človekovi a jeho budúcom osude, o živote a smrti a o pravde.
Preto tiež, ak ide o formy prirodzených náboženstiev, Cirkev si myslí, že mocou Ježišovho náboženstva, ktoré ohlasuje evanjelizáciou, môže skutočne spojiť človeka s Bohom, s jeho živou prítomnosťou a účinnosťou, a spôsobiť, aby šiel v ústrety tajomstvu Božieho otcovstva, ktoré je ľudskému pokoleniu naklonené. Inými slovami, prostredníctvom nášho náboženstva môže skutočne nadviazať s Bohom pravý a živý styk, čo iné náboženstvá nemôžu, aj keď sa zdá, ako sa vraví, že dvíhajú ramená k Bohu.
Preto Cirkev živí a pestuje svoje misijné nadšenie a snaží sa obohacovať aj náš súčasný život. Cíti sa zaviazaná voči všetkým národom a neodpočinie si, dokiaľ neurobí všetko, čo je v jej silách, pre rozšírenie blahozvesti o Kristovi Spasiteľovi. Pripravuje a vysiela vždy nové generácie apoštolov na túto cestu. Dívame sa na to s radosťou v dnešných časoch, v ktorých nechýbajú ľudia, čo si myslia a tiež hovoria, že apoštolské nadšenie a horlivosť zanikli a že misijné časy prestali. Biskupská synoda na to odpovedala, že misijná činnosť nestratila na váhe a že Cirkev sa bude stále usilovať plniť túto úlohu.



74 Porov. Sv. Justín, I. Apologia 46,1-4, II. Apologia 7(8) 1-4; 13-3-4; Florilegium Patristicum II, Bonn 1911, str. 81, 125,129,133; Klement Alexandrijský, Stromata I, 18,91,94: S. Ch. 30, str. 117-118, 119-120; Ad gentes, 11, Lumen gentium, 17.


75 Euzébius z Cézarey, Praeparatio Evangelica 1,1: PG 21,26-28; porov. Lumen gentium, 16.


76 Porov. Ef 3,8.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License