Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Paulus PP. VI
Evangelii Nuntiandi

IntraText CT - Text

  • I. OD KRISTA OHLASOVATELA K CIRKVI OHLASOVATELKE
    • 15
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

Vzťah medzi Cirkvou a hlásaním evanjelia
15. Kto si pri čítaní kníh Nového zákona pozorne všimne začiatky Cirkvi a jej rozvoj v jednotlivých časoch, spôsob života a činnosti, nemôže nezbadať, že ohlasovanie evanjelia je vnútorne spojené s bytím Cirkvi:
- Cirkev odvodzuje svoj pôvod z ohlasovania evanjelia Ježiša a dvanástich apoštolov. Sama je prirodzeným, úmyselným ovocím tohto diela, zo všetkých najbližším a najvýraznejším: "Choďte teda a učte všetky národy"37. A skutočne, "oni prijali jeho učenie a dali sa pokrstiť, i pripojilo sa ich v ten deň asi tritisíc duší... Takto Pán každodenne pripájal k nim tých, čo mali byť spasení"38.
- Cirkev, ktorá vznikla z takéhoto poslania, Ježiš posiela ďalej. Ona ostáva na svete, kým Pán slávy sa vracia k Otcovi. Ostáva zastretým a súčasne jasným znakom novej prítomnosti Ježiša, jeho odchodu a zotrvávania s nami. Ona ho predlžuje a on v nej pokračuje. Ale na prvom mieste je potrebné, aby trvale uskutočňovala jeho poslanie a dielo hlásania evanjelia39. Spoločenstvo kresťanov sa nikdy neuzatvára do seba. Jeho vnútorný život, t.j. snaha modliť sa, počúvanie slova a náuky apoštolov, uskutočňovanie bratskej lásky a lámanie chleba40 iba vtedy dosiahne svoju plnú moc a silu, keď prejde do svedectva, vzbudí obdiv a obrátenie duší a premení sa na kázanie a zvestovanie evanjelia. Tak celá Cirkev preberá poslanie ohlasovať evanjelium a práca každého jedného veľmi prospieva všetkým.
- Cirkev ako zvestovateľka evanjelia začína svoje dielo tým, že sama sebe ohlasuje evanjelium. Lebo ako spoločenstvo veriacich a tiež ako spoločenstvo nádeje, ktorá sa má prejavovať životom a odovzdávať aj druhým, ako aj spoločenstvo bratskej lásky, neustále cíti potrebu počúvať to, v čo verí, aj dôvody svojej nádeje, aj nový príkaz lásky. Ako Boží ľud, zapojený do sveta a často pokúšaný modlami, sama neprestajne musí počúvať ohlasovanie "veľkých Božích skutkov"41, ktoré ju obrátili k Bohu, aby ju Pán znova volal a dovedna zhromažďoval. Skrátka, Cirkev musí neustále počúvať zvestovanie evanjelia, aby si mohla zachovať čerstvú silu oduševnene ho ohlasovať. Druhý vatikánsky koncil pripomenul42 a synoda biskupov roku 1974 pevne zhrnula túto náuku o Cirkvi, ktorá nepretržitou konverziou a obnovou sama sebe ohlasuje evanjelium, aby ho mohla hodnoverne ohlasovať ľudstvu.
- Cirkvi bol zverený poklad blahozvesti, ktorú treba odovzdať ľudstvu: prisľúbenia Nového zákona, splnené v Ježišovi Kristovi, náuka Pánova i apoštolov, slovo života, pramene milosti a Božej dobroty, cesta spásy. Toto všetko bolo zverené Cirkvi. Tieto hodnoty, obsiahnuté v evanjeliu, Cirkev uchováva v ohlasovaní ako živý a vzácny poklad, nie aby ich skrývala, ale aby ich odovzdala ľuďom.
- Pretože Cirkev dostala poslanie a prijala zvesť evanjelia, sama posiela hlásateľov evanjelia. Vkladá im do úst slová spásy, vykladá im blahozvesť, ktorej je strážkyňou, odovzdáva im príkaz, ktorý sama dostala a neposiela ich kázať seba samých, svoje výmysly43, lež evanjelium. Veď ani oni, ani ona sama nie sú absolútnymi pánmi, aby mohli s ním narábať podľa ľubovôle, ale aby ho ako správcovia čo najvernejšie odovzdali druhým.



37 Mt 28,19.


38 Sk 2,41-47.


39 Porov. II. vat. koncil: Dogmatická konštitúcia o Cirkvi Lumen gentium, 8: AAS 57 (1965) str. 11; Dekrét o misijnej činnosti Cirkvi Ad gentes, 5: AAS 58 (1966) str. 951-952.


40 Porov. Sk 2,42-46; 4,32-35; 5,12-16.


41 Porov. Sk 2,11; 1Pt 2,9.


42 Porov. Ad gentes, 5, 11, 12: AAS 58 (1966) str. 951-952; 959-961.


43 Porov. 2Kor 4,5; Sv. Augustín, Sermo XLVI De Pastoribus: CCL XLI, str. 529-530.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License