Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Misericordia Dei

IntraText CT - Text

  • Intro
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Skrze milosrdenstvo Boha, Otca, ktorý uzmieruje, sa Slovo v lone Preblahoslavenej Panny Márie stalo telom, aby zachránilo svoj ľud z hriechov (Mt 1, 21) a otvorilo mu cestu do večnej spásy 1. Svätý Ján Krstiteľ potvrdil toto Ježišovo poslanie, keď ho nazval Boží Baránok, ktorý sníma hriech sveta (Jn 1, 29). Celé dielo a ohlasovanie tohto Pánovho predchodcu je naliehavým a vrúcnym volaním po pokání a obrátení, ktorého znamením je krst vo vodách Jordánu. Sám Ježiš sa podrobil tomuto obradu pokánia (porov. Mt 3, 13-17), no nie preto, že by bol hriešny, ale preto, lebo sa takto dáva započítať medzi hriešnikov. On je Boží Baránok, ktorý sníma hriech sveta (Jn 1, 29); anticipujekrst svojej krvavej smrti 2. Spása je teda predovšetkým vykúpením z hriechu, ktorý bráni priateľstvu s Bohom, a vyslobodením z otroctva, v ktorom sa nachádza človek, čo podľahol pokúšaniu Zlého a stratil slobodu Božích detí (porov. Rim 8, 21).

Poslanie, ktoré zveril Kristus apoštolom, je ohlasovať Božie kráľovstvo a hlásať evanjelium, s cieľom obrátenia (porov. Mk 16,15; Mt 28, 18-20). V deň zmŕtvychvstanie, keď sa bezprostredne blíži začiatok apoštolského poslania, Ježiš udeľuje apoštolom moc v sile Ducha Svätého zmierovať kajúcnych hriešnikov s Bohom a s Cirkvou: „Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané (Jn 20, 22-23). 3

V dejinách Cirkvi a počas jej neprerušenej praxe sa služba zmierenia (2 Kor 5, 18) – vysluhovaná vo sviatosti krstu a sviatosti pokániaukázala ako pastoračná úloha, ktorá zostáva vo vedomí stále živá a z Ježišovho poverenia sa koná ako podstatná súčasť kňazskej služby. Slávenie sviatosti pokánia prešlo počas stáročí vývojom, v ktorom zaznamenalo rôzne formy, no pritom si vždy zachovalo rovnakú základnú štruktúru, ktorá okrem zásahu vysluhovateľaiba biskup alebo kňaz v Kristovom mene súdi a rozhrešuje, lieči a uzdravujenevyhnutne zahŕňa aj úkony kajúcnika: ľútosť, vyznanie hriechov a zadosťučinenie.

V apoštolskom liste Novo millennio ineunte som napísal: „Ďalej chcem požiadať o novú pastoračnú odvahu, aby každodenná výchova kresťanských spoločenstiev vedela presvedčivým a účinným spôsobom predkladať praktizovanie sviatosti zmierenia. Ako sa pamätáte, na túto tému som poukázal v roku 1984 posynodálnou exhortáciou Reconciliatio et paenitentia. Tento dokument zhrnul ovocie úvah zasadania Biskupskej synody, ktorá sa venovala tejto problematike. Vtedy som prosil o vyvíjanie všemožného úsilia na zabránenie krízyzmyslu pre hriech ... Keď sa spomenutá synoda zaoberala týmto problémom, všetci jej účastníci mali pred očami krízu, ktorá sa objavuje zvlášť v niektorých oblastiach sveta. Príčiny, ktoré pri jej koreňoch, v tomto krátkom časovom rozpätí ešte nezmizli. Ale Jubilejný rok, ktorý sa zvlášť vyznačoval návratom k sviatostnej spovedi, ponúkol nám povzbudzujúce posolstvo, ktoré by sa nemalo zanedbať: Ak mnohí veriaci a medzi nimi mnohí mladí s úžitkom prijali túto sviatosť, potom je pravdepodobne potrebné, aby sa duchovní pastieri vyzbrojili väčšou dôverou, tvorivosťou a vytrvalosťou pre jej odporúčanie a patričné doceňovanie. 4

Týmito slovami som chcel a chcem povzbudiť a zároveň naliehavo vyzvať svojich spolubratov biskupova prostredníctvom nich všetkých kňazovna čo najrýchlejšiu obrodu sviatosti zmierenia, ktorú si zároveň vyžaduje opravdivá láska k blížnemu a skutočná pastoračná spravodlivosť, 5 pričom im pripomínam, že každý veriaci, ktorý prichádza s náležitými vnútornými predpokladmi, právo osobne prijať dar tejto sviatosti.

Na posúdenie vnútornej dispozície kajúcnikov, pokiaľ ide o poskytnutie alebo odopretie odpustenia a uloženie vhodného pokánia zo strany vysluhovateľa, je potrebné, aby veriaci okrem toho, že si je vedomý spáchaných hriechov, ľutuje ich a nechce sa ich viac dopustiť, 6 svoje hriechy aj vyznal. V tomto zmysle Tridentský koncil vyhlásil, že je potrebné podľa Božieho zákona vyznať smrteľné hriechy všetky a jednotlivo 7. Cirkev vždy videla podstatnú súvislosť medzi súdom, ktorým v tejto sviatosti poverení kňazi, a nevyhnutnosťou, aby kajúcnici vyznali svoje hriechy, 8 s výnimkou prípadov, keď to nie je možné. Keďže úplné vyznanie ťažkých hriechov je podľa Božieho ustanovenia základnou súčasťou tejto sviatosti, v nijakom prípade nezávisí od slobodnej voľby kňaza (dišpenz, interpretácia, miestne zvyklosti atď.). Len kompetentná cirkevná autoritav rámci príslušných disciplinárnych noriemjednoznačne určuje kritériá na rozlíšenie skutočnej nemožnosti vyznať hriechy od iných situácií, v ktorých je táto nemožnosť iba zdanlivá, alebo aspoň prekonateľná.

V súčasných pastoračných podmienkach a vychádzajúc v ústrety starostlivým žiadostiam mnohých bratov v biskupskej službe, považujem za vhodné obrátiť pozornosť na niektoré platné kánonické normy týkajúce sa slávenia tejto sviatosti a spresniť niektoré ich aspekty, aby somv duchu zodpovedného spoločenstva, ktoré je vlastné celému episkopátu9napomohol lepšie vysluhovanie tejto sviatosti. Ide o to, aby slávenie daru, ktorý Ježiš Kristus po svojom zmŕtvychvstaní zveril Cirkvi, bolo čoraz účinnejšie, dôveryhodnejšie a tým aj plodnejšie (porov. Jn 20, 19-23). Toto sa zdá byť zvlášť potrebné odvtedy, čo v niektorých oblastiach pozorujeme tendenciu upúšťania od osobnej spovede súčasne s návratom k zneužívaniu všeobecného alebo kolektívneho rozhrešenia, pretože nie je vnímané ako mimoriadny prostriedok v úplne výnimočných situáciách. Na základe svojvoľného rozšírenia podmienky vážnej potreby10 sa vlastne stráca z dohľadu vernosť božskému charakteru sviatosti a konkrétne, potreba individuálnej spovede, s vážnymi škodami na duchovnom živote veriacich i na svätosti Cirkvi.

Preto po vypočutí názoru Kongregácie pre náuku viery, Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí a Pápežskej rady na výklad textov zákonov, ako i názorov ctených bratov kardinálov, predstavených jednotlivých dikastérií Rímskej kúrie a po zvážení katolíckej náuky týkajúcej sa sviatosti pokánia a zmierenia, syntenticky zhrnutej v Katechizme Katolíckej cirkvi, 11 vedomý si svojej pastoračnej zodpovednosti a plne si uvedomujúc stále aktuálnu potrebu a účinnosť tejto sviatosti, nariaďujem:




1) Rímsky misál, adventná prefácia I.


2) Katechizmus Katolíckej cirkvi, 536.


3) Porov. Tridentský ekumenický koncil, XIV. zasadnutie, De sacramento paenitentiae, kán. 3: DS 1703.


4) N. 37: AAS 93 (2001) 292.


5) Porov. CIC, kán. 213 a 843, § 1.


6) Porov. Tridentský ekumenický koncil, XIV. zasadnutie, Doctrina de sacramento paenitentiae, kap. 4: DS 1676.


7) Tamže kán. 7: DS 1707.


8) Porov. tamže, kap. 5: DS 1679; Florentský ekumenický koncil, Decr. pro Armeniis: DS 1323.


9) Porov. kán. 392; Druhý ekumenický vatikánsky koncil, Dogmatická konštitúcia o Cirkvi Lumen gentium, 23.27; Dekrét o pastorálnej službe biskupov v Cirkvi Christus Dominus, 16.


10) Porov. CIC kán. 961, § 1, bod 2.


11) Porov. KKC 980-987; 1114-1134; 1420-1498.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License