Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ioannes Paulus PP. II
Misericordia Dei

IntraText CT - Text

  • Intro
Previous - Next

Click here to show the links to concordance

Skrze milosrdenstvo Boha, Otca, ktorý uzmieruje, sa Slovo v lone Preblahoslavenej Panny Márie stalo telom, aby zachránilo svoj ľud z hriechov (Mt 1, 21) a otvorilo mu „cestu do večnej spásy 1. Svätý Ján Krstiteľ potvrdil toto Ježišovo poslanie, keď ho nazval „Boží Baránok, ktorý sníma hriech sveta (Jn 1, 29). Celé dielo a ohlasovanie tohto Pánovho predchodcu je naliehavým a vrúcnym volaním po pokání a obrátení, ktorého znamením je krst vo vodách Jordánu. Sám Ježiš sa podrobil tomuto obradu pokánia (porov. Mt 3, 13-17), no nie preto, že by bol hriešny, ale preto, lebo sa takto dáva započítať medzi hriešnikov. On už je „Boží Baránok, ktorý sníma hriech sveta (Jn 1, 29); už anticipuje „krst svojej krvavej smrti 2. Spása je teda predovšetkým vykúpením z hriechu, ktorý bráni priateľstvu s Bohom, a vyslobodením z otroctva, v ktorom sa nachádza človek, čo podľahol pokúšaniu Zlého a stratil slobodu Božích detí (porov. Rim 8, 21).

Poslanie, ktoré zveril Kristus apoštolom, je ohlasovať Božie kráľovstvo a hlásať evanjelium, s cieľom obrátenia (porov. Mk 16,15; Mt 28, 18-20). V deň zmŕtvychvstanie, keď sa bezprostredne blíži začiatok apoštolského poslania, Ježiš udeľuje apoštolom moc v sile Ducha Svätého zmierovať kajúcnych hriešnikov s Bohom a s Cirkvou: „Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané (Jn 20, 22-23). 3

V dejinách Cirkvi a počas jej neprerušenej praxe sa služba zmierenia (2 Kor 5, 18) – vysluhovaná vo sviatosti krstu a sviatosti pokánia – ukázala ako pastoračná úloha, ktorá zostáva vo vedomí stále živá a z Ježišovho poverenia sa koná ako podstatná súčasť kňazskej služby. Slávenie sviatosti pokánia prešlo počas stáročí vývojom, v ktorom zaznamenalo rôzne formy, no pritom si vždy zachovalo rovnakú základnú štruktúru, ktorá okrem zásahu vysluhovateľa – iba biskup alebo kňaz v Kristovom mene súdi a rozhrešuje, lieči a uzdravuje – nevyhnutne zahŕňa aj úkony kajúcnika: ľútosť, vyznanie hriechov a zadosťučinenie.

V apoštolskom liste Novo millennio ineunte som napísal: „Ďalej chcem požiadať o novú pastoračnú odvahu, aby každodenná výchova kresťanských spoločenstiev vedela presvedčivým a účinným spôsobom predkladať praktizovanie sviatosti zmierenia. Ako sa pamätáte, na túto tému som poukázal v roku 1984 posynodálnou exhortáciou Reconciliatio et paenitentia. Tento dokument zhrnul ovocie úvah zasadania Biskupskej synody, ktorá sa venovala tejto problematike. Vtedy som prosil o vyvíjanie všemožného úsilia na zabránenie krízy ‚zmyslu pre hriech ... Keď sa spomenutá synoda zaoberala týmto problémom, všetci jej účastníci mali pred očami krízu, ktorá sa objavuje zvlášť v niektorých oblastiach sveta. Príčiny, ktoré sú pri jej koreňoch, v tomto krátkom časovom rozpätí ešte nezmizli. Ale Jubilejný rok, ktorý sa zvlášť vyznačoval návratom k sviatostnej spovedi, ponúkol nám povzbudzujúce posolstvo, ktoré by sa nemalo zanedbať: Ak mnohí veriaci a medzi nimi mnohí mladí s úžitkom prijali túto sviatosť, potom je pravdepodobne potrebné, aby sa duchovní pastieri vyzbrojili väčšou dôverou, tvorivosťou a vytrvalosťou pre jej odporúčanie a patričné doceňovanie. 4

Týmito slovami som chcel a chcem povzbudiť a zároveň naliehavo vyzvať svojich spolubratov biskupov – a prostredníctvom nich všetkých kňazov – na čo najrýchlejšiu obrodu sviatosti zmierenia, ktorú si zároveň vyžaduje opravdivá láska k blížnemu a skutočná pastoračná spravodlivosť, 5 pričom im pripomínam, že každý veriaci, ktorý prichádza s náležitými vnútornými predpokladmi, má právo osobne prijať dar tejto sviatosti.

Na posúdenie vnútornej dispozície kajúcnikov, pokiaľ ide o poskytnutie alebo odopretie odpustenia a uloženie vhodného pokánia zo strany vysluhovateľa, je potrebné, aby veriaci okrem toho, že si je vedomý spáchaných hriechov, ľutuje ich a nechce sa ich viac dopustiť, 6 svoje hriechy aj vyznal. V tomto zmysle Tridentský koncil vyhlásil, že je potrebné „podľa Božieho zákona vyznať smrteľné hriechy všetky a jednotlivo 7. Cirkev vždy videla podstatnú súvislosť medzi súdom, ktorým sú v tejto sviatosti poverení kňazi, a nevyhnutnosťou, aby kajúcnici vyznali svoje hriechy, 8 s výnimkou prípadov, keď to nie je možné. Keďže úplné vyznanie ťažkých hriechov je podľa Božieho ustanovenia základnou súčasťou tejto sviatosti, v nijakom prípade nezávisí od slobodnej voľby kňaza (dišpenz, interpretácia, miestne zvyklosti atď.). Len kompetentná cirkevná autorita – v rámci príslušných disciplinárnych noriem – jednoznačne určuje kritériá na rozlíšenie skutočnej nemožnosti vyznať hriechy od iných situácií, v ktorých je táto nemožnosť iba zdanlivá, alebo aspoň prekonateľná.

V súčasných pastoračných podmienkach a vychádzajúc v ústrety starostlivým žiadostiam mnohých bratov v biskupskej službe, považujem za vhodné obrátiť pozornosť na niektoré platné kánonické normy týkajúce sa slávenia tejto sviatosti a spresniť niektoré ich aspekty, aby som – v duchu zodpovedného spoločenstva, ktoré je vlastné celému episkopátu9 – napomohol lepšie vysluhovanie tejto sviatosti. Ide o to, aby slávenie daru, ktorý Ježiš Kristus po svojom zmŕtvychvstaní zveril Cirkvi, bolo čoraz účinnejšie, dôveryhodnejšie a tým aj plodnejšie (porov. Jn 20, 19-23). Toto sa zdá byť zvlášť potrebné odvtedy, čo v niektorých oblastiach pozorujeme tendenciu upúšťania od osobnej spovede súčasne s návratom k zneužívaniu všeobecného alebo kolektívneho rozhrešenia, pretože nie je vnímané ako mimoriadny prostriedok v úplne výnimočných situáciách. Na základe svojvoľného rozšírenia podmienky vážnej potreby10 sa vlastne stráca z dohľadu vernosť božskému charakteru sviatosti a konkrétne, potreba individuálnej spovede, s vážnymi škodami na duchovnom živote veriacich i na svätosti Cirkvi.

Preto po vypočutí názoru Kongregácie pre náuku viery, Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí a Pápežskej rady na výklad textov zákonov, ako i názorov ctených bratov kardinálov, predstavených jednotlivých dikastérií Rímskej kúrie a po zvážení katolíckej náuky týkajúcej sa sviatosti pokánia a zmierenia, syntenticky zhrnutej v Katechizme Katolíckej cirkvi, 11 vedomý si svojej pastoračnej zodpovednosti a plne si uvedomujúc stále aktuálnu potrebu a účinnosť tejto sviatosti, nariaďujem:




1) Rímsky misál, adventná prefácia I.


2) Katechizmus Katolíckej cirkvi, 536.


3) Porov. Tridentský ekumenický koncil, XIV. zasadnutie, De sacramento paenitentiae, kán. 3: DS 1703.


4) N. 37: AAS 93 (2001) 292.


5) Porov. CIC, kán. 213 a 843, § 1.


6) Porov. Tridentský ekumenický koncil, XIV. zasadnutie, Doctrina de sacramento paenitentiae, kap. 4: DS 1676.


7) Tamže kán. 7: DS 1707.


8) Porov. tamže, kap. 5: DS 1679; Florentský ekumenický koncil, Decr. pro Armeniis: DS 1323.


9) Porov. kán. 392; Druhý ekumenický vatikánsky koncil, Dogmatická konštitúcia o Cirkvi Lumen gentium, 23.27; Dekrét o pastorálnej službe biskupov v Cirkvi Christus Dominus, 16.


10) Porov. CIC kán. 961, § 1, bod 2.


11) Porov. KKC 980-987; 1114-1134; 1420-1498.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License