Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Ján Pavol II
Rosarium Virginis Mariae

IntraText CT - Text

  • ZÁVER
    • Pokoj
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

Pokoj

40. Problémy, ktoré stoja pred svetom na začiatku tohto nového tisícročia, nás vedú k presvedčeniu, že iba zásah zhora, schopný správne usmerniť srdcia tých, ktorí žijú v konfliktných situáciách, a tých, čo riadia osudy národov, môže dať nádej na lepšiu budúcnosť.
Ruženec je zo svojej podstaty modlitbou zameranou na pokoj, lebo je vlastne rozjímaním o Kristovi, Kniežati pokoja, ktorý je i náš pokoj (Ef 2, 14). Každý, kto si osvojuje Kristovo tajomstvoa na to je ruženec zameraný –, zároveň spoznáva tajomstvo pokoja a stavia na ňom svoj životný program. Navyše, svojím meditatívnym charakterom a za sebou pokojne plynúcimi modlitbami Zdravas’, Mária pôsobí ruženec na modliaceho sa upokojujúco a tak ho robí schopným prijať a v najvnútornejšej hĺbke svojho bytia zažiť pravý pokoj, vzácny dar vzkrieseného Krista (Jn 14, 27; 20, 21), ako aj šíriť ho okolo seba.
Ruženec je modlitbou pokoja aj prostredníctvom plodov lásky, ktoré prináša. Keď sa ho modlíme správne, ako skutočne meditatívnu modlitbu, vedie k stretnutiu s Kristom v jeho tajomstvách a nemôže neviesť aj k spoznaniu Kristovej tváre v iných ľuďoch, predovšetkým v najviac sužovaných. Ako by niekto mohol rozjímať nad tajomstvami betlehemského Dieťaťa v radostných tajomstvách bez toho, aby zažil túžbu prijať, chrániť a rozvíjať život, a bez toho, aby zobral na svoje plecia bremeno trpiacich detí na celom svete? Ako by mohol niekto v tajomstvách svetla sledovať kroky Krista-Ohlasovateľa bez toho, aby sa rozhodol byť svedkom jeho blahoslavenstiev v každodennom živote? A ako by mohol niekto rozjímať o Kristovi nesúcom kríž a o ukrižovanom Kristovi bez toho, aby cítil potrebu konať ako Šimon Cyrenejský voči každému bratovi, ktorého ťaží smútok alebo zúfalstvo? A nakoniec, ako by mohol niekto hľadieť na slávu zmŕtvychvstalého Krista alebo Márie, Kráľovnej neba, bez toho, aby túžil spraviť tento svet krajším, spravodlivejším, priblížiť ho Božiemu plánu?
Ruženec nás tým, že upriamuje náš pohľad na Krista, robí tvorcami pokoja vo svete. Zo svojej podstatyako vytrvalá spoločná prosba, ktorá je v súlade s Kristovou výzvou, že sa treba stále modliť a neochabovať (Lk 18, 1) – nám dáva nádej, že aj dnes môžeme vyhrať taký ťažký boj, akým je boj za pokoj. Ruženec nám neponúka útek od problémov, naopak, núti nás hľadieť na ne zodpovedným a veľkodušným pohľadom, dáva nám silu čeliť týmto problémom s istotou, že Boh nám pomôže, a s pevným odhodlaním, že za každých okolností budeme svedčiť o láske, ktorá je zväzkom dokonalosti (Kol 3, 14).




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License