Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Pápežská Rada pre Spolocenské Dorozumievacie Prostriedky
Etika a internet

IntraText CT - Text

Previous - Next

Click here to show the links to concordance

III
NIEKTORÉ ZNEPOKOJUJÚCE OTÁZKY


10. Z toho, čo sme doteraz povedali vyplývajú – pokiaľ ide o internet – niektoré obavy. Jednou z najvážnejších je tá, ktorá sa dnes definuje ako „digital divide (informačná priepasť), t.j. forma diskriminácie, ktorá rozdeľuje ľudí na bohatých a chudobných, v rámci jedného národa i medzi rôznymi národmi, podľa toho, či majú alebo nemajú prístup k tejto novej informačnej technológii. V tomto zmysle ide o súčasnú podobu dávnej priepasti medzi bohatými a chudobnými, pokiaľ ide o informácie.

Výraz „digital divide zdôrazňuje skutočnosť, že skupiny a národy musia mať prístup k tejto novej technológii, aby sa mohli podieľať na prisľúbených výhodách globalizácie a pokroku a nezaostali. Preto je potrebné, aby sa „rozdiel medzi tými, ktorí profitujú z nových informačných a vyjadrovacích prostriedkov a tými, ktorí ešte nemajú k nim prístup nestal ďalším nekontrolovateľným zdrojom nerovnosti a diskriminácie . 21

Treba nájsť spôsoby ako sprístupniť internet znevýhodneným skupinám, či už priamo alebo prostredníctvom lacnejších tradičných médií. Kybernetický priestor musí byť pre všetkých prístupným bezplatným zdrojom informácií a služieb v širokom spektre rôznych jazykov. Verejné inštitúcie majú osobitnú zodpovednosť pri vytváraní a udržiavaní internetových stránok takéhoto typu.

Pokým sa táto nová forma globálnej ekonomiky uskutoční, bude sa Cirkev snažiť o to, aby „sa víťazom v tomto procese stalo celé ľudstvo, nielen bohatá elita, ktorá kontroluje vedu, technológie, komunikácie a zdroje planéty . Cirkev si želá, aby „globalizácia slúžila ľudskej osobnosti v celosti a zároveň všetkým ľuďom . 22

Preto je dôležité mať na pamäti, že príčiny a dôsledky tejto nerovnosti v prístupe k internetu nie sú len ekonomickej, ale aj technickej, sociálnej a kultúrnej povahy. Takto napr. vzniká ďalšia priepasť, na škodu žien a aj tú teba odstrániť.

11. Sme znepokojení kultúrnymi rozmermi prebiehajúcich procesov. Ide tu predovšetkým o to, že nové informačné technológie a internet ako mocné nástroje globalizácie prinášajú a pomáhajú vštepovať celý rad kultúrnych hodnôt – spôsoby nazerania na spoločenské vzťahy, rodinu, náboženstvo, postavenie človeka –, ktorých pôvab z novosti môže spochybniť a rozleptať tradičné kultúry.

Dialóg a vzájomné obohacovanie sa rôznych kultúr sú bezpochyby veľmi žiaduce. Vskutku „je dnes kvôli vplyvom nových prostriedkov komunikácie na život jednotlivcov a národov zvlášť potrebný dialóg medzi kultúrami . 23 Tento proces však musí prebiehať v dvoch smeroch. Jednotlivé kultúry sa majú veľa čo jedna od druhej učiť, no jav, keď jedna druhej vnucuje svoj pohľad na svet, systém hodnôt, či dokonca jazyk, to nie je dialóg, ale kultúrny imperializmus.

Problém kultúrnej nadvlády sa stáva zvlášť závažným, keď dominantná kultúra prináša falošné hodnoty, ktoré sú v protiklade so skutočným dobrom jednotlivcov a skupín. Dnes sa veci majú tak, že internet spolu s ostatnými prostriedkami spoločenskej komunikácie prenáša správy poznačené hodnotami sekulárnej západnej kultúry ľuďom a spoločenstvám, ktoré mnohokrát nie sú schopné ich posúdiť a zaujať k nim stanovisko. Toto má za následok vážne problémy napríklad v oblasti manželstva a rodinného života, ktoré v mnohých častiach sveta zažívajú „veľkú a hlbokú krízu . 24

Za týchto okolností je nevyhnutná kultúrna citlivosť a rešpekt pred hodnotami a presvedčením tých druhých. Pre vybudovanie a uchovanie zmyslu pre medzinárodnú solidaritu je potrebný dialóg medzi kultúrami, ktorý „chráni osobitosť jednotlivých kultúr, ako dejinných a tvorivých vyjadrení jednoty ľudskej rodiny... a podporuje vzájomné pochopenie a spoločenstvo medzi nimi . 25

12. Zdrojom ďalších problémov je komplex otázok súvisiacich zo slobodou vyjadrovania na internete.

Rozhodne podporujeme slobodu vyjadrovania a slobodnú výmenu názorov. Sloboda hľadať a poznať pravdu je základným ľudským právom26 a sloboda vyjadrovania je základným kameňom demokracie. „Toto všetko si vyžaduje, aby človek mohol, pri zachovaní mravného poriadku a záujmov pospolitosti, slobodne hľadať pravdu, prejaviť a rozširovať svoju mienku... a napokon, aby bol pravdivo informovaný o verejných veciach . 27 Verejná mienka, ktorá je základným vyjadrením ľudskej prirodzenosti v organizovanej spoločnosti si vyžaduje „slobodu vo vyjadrovaní vlastného názoru . 28

Vo svetle týchto požiadaviek spoločného dobra, je nám ľúto snáh zo strany verejných predstaviteľov, ktorí chcú blokovať prístup na internet a k iným spoločenským komunikačným prostriedkom, lebo ich považujú za – pre nich – nebezpečné a nepríjemné, manipulujúce pomocou propagandy a dezinformácie verejnú mienku alebo sa snažia obmedziť legitímnu slobodu vyjadrovania a zmýšľania. Z tohto hľadiska sa najviac previňujú autoritatívne režimy, no tento problém existuje aj v liberálnych demokraciách, kde prístup k prostriedkom spoločenskej komunikácie za účelom vyjadrenia politického názoru často závisí od bohatstva, a kde politici a ich poradcovia nerešpektujú pravdu a slušnosť, ale ohovárajú svojich protivníkov a predstavujú závažné problémy ako nepodstatné.

13. Ako sa už viackrát zdôraznilo, žurnalistika prechádza v týchto nových podmienkach hlbokými zmenami. Kombinácia nových technológií a globalizácia „zväčšila kapacitu prostriedkov spoločenskej komunikácie, ale vo zvýšenej miere ich vystavila aj ideologickým a komerčným tlakom , 29 a to isté platí aj pre žurnalistiku.

Internet je veľmi účinným a rýchlym informačným nástrojom. Avšak ekonomická súťaživosť a prítomnosť on-line žurnalistiky dňom i nocou prispievajú k zvyšovaniu senzáciechtivosti a rozširovaniu klebiet, k miešaniu správ, reklamy a zábavy, a prinajmenšom k zdanlivému ubúdaniu seriózneho spravodajstva a komentárov. Poctivá žurnalistika je pre spoločné dobro národov a medzinárodného spoločenstva veľmi dôležitá. Preto si problémy, ktoré vidno v žurnalistickej praxi na internete, vyžadujú rýchle riešenie zo strany samotných žurnalistov.

Pre mnohých je problémom neuveriteľné množstvo informácií na internete, z ktorých veľká časť nebola overená, pokiaľ ide o presnosť a spoľahlivosť. Znepokojuje nás aj skutočnosť, že niektorí účastníci internetovej siete využívajú jeho technologické možnosti na úpravu informácií kvôli vytvoreniu elektronických bariér proti cudzím myšlienkam. Takýto vývoj by bol nebezpečný v pluralistickom svete, v ktorom musí vzájomné pochopenie medzi ľuďmi vzrastať. Technika umožňuje ľuďom čoraz viac získavať balíky takých informácií a služieb, ktoré sú určené iba pre nich. To prináša reálne výhody, no vyvoláva aj nevyhnutné otázky: Bude sa publikum budúcnosti skladať z množstva ľudí, ktorí počúvajú jedného človeka? Čo ostane v takomto svete zo solidarity, čo ostane z lásky? 30

14. Okrem otázok týkajúcich sa slobody vyjadrovania, úplnosti a presnosti správ a odovzdávania myšlienok a informácií, existuje celý rad ďalších dôvodov na obavy, ktoré plynú z liberalizmu. Ideológia radikálneho liberalizmu je mylná a nebezpečná, najmä pokiaľ ide o oprávnenosť slobodného vyjadrovania v službe pravdy. Omylom je vyzdvihovať slobodu ako „niečo absolútne , ako „zdroj a pôvod dobra . „Takto sa nevyhnutná požiadavka pravdy stráca a nahrádza sa úsudkom urobeným na základe úprimnosti, autentickosti, ‚súladu so sebou samým . 31 Tento spôsob myslenia nenecháva priestor pre autentické spoločenstvo, spoločné dobro a solidaritu.




21) Ján Pavol II., Posolstvo k 31. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov, 1997.


22) Porov. Prejav v Pontificia Accademia delle Scienze Sociali 5.


23) Tamže 11.


24) Ján Pavol II., apoštolský list Novo millennio ineunte 47.


25) Ján Pavol II., Posolstvo k Svetovému dňu pokoja 2001, 10.


26) Porov. Ján Pavol II., encyklika Centesimus annus 47.


27) Gaudium et spes 59.


28) Communio et progressio 25-26.


29) Ján Pavol II., Príhovor na Jubileum žurnalistov 2, 4. jún 2000.


30) Porov. Etika v spoločenskej komunikácii 29.


31) Ján Pavol II., encyklika Veritatis splendor 32.





Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

IntraText® (V89) Copyright 1996-2007 EuloTech SRL