Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Janko Jesenký
Malomestské rozprávky

IntraText CT - Text

  • STRAŠIDLO
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

STRAŠIDLO

Nad tmavými vrchmi stál mesiac. Veľký a okrúhly ako peceň chleba, lial svoje striebristé svetlo na krajinu. Všetko bolo zatiahnuté riedkym tmavomodrým závojom. Len hradská sa belela ako vápno a kvitnúce slivky po obidvoch stranách cesty zdali sa zasnežené. Ich tône padali šikmo a obrubovali ju ľahkými priezračnými čipkami. Niekedy zadul ešte dosť chladný aprílový vietor a zašumel vrchom krátkeho žita, rozprestierajúceho sa dookola na dvoch veľkých tablách. Drobné stromové lístie zatrepotalo. Tiene na ceste sa pohýbali. Ináč bolo mŕtvo a ticho. Blížila sa polnoc.

Kaplán Červenák v tvrdom klobúku, s veľkým plášťom na pleciach a dáždnikom, vracal sa domov do Rozkaloviec z Búrneho, kam skoro každý deň chodieval k pánu dekanovi Veselému. Farníci síce vraveli, že chodí k nemu kvôli jeho dcére, slečne Anne, lebo aj rozkalovský pán farár dobré víno, tak ako dekan, aj dobré cigary fajčí, práve tak ako dekan, aj tartlík si rád zahrá, ako Veselý, ale dcéru nemá. Teda len slečna Anička môže byť tým magnetom, ktorý pána kaplána priťahuje. Možno. Pravda je, že sa pán kaplán najradšej prechádza smerom k Búrnemu. Aj to je pravda, že sa tieto prechádzky končievali Búrnym. Starý dekan ho vďačne prijímal a Anička najradšej s ním filozofovala. Filozofovanie sa obyčajne preťahovalo do desiatej večer. O tom čase chodil pán dekan spať. Rozduril ich aj v najživšej debate.

Desať hodín,” vyhlásil. „Spať.”

A pán kaplán len potom odchádzal.

Dnes nebol doma. Šiel k rozkalovskému farárovi, Červenákovmu šéfovi, v akejsi cirkevnej záležitosti. Nevracal sa a mladí zabŕdali do filozofie. Sedeli po prvý raz v záhradke a pán kaplán bol neobyčajne citlivý.

Veru, slečna Anička,” hovoril, „život je večný. Neprestane pri tom, čo smrťou menujeme. Svoju podobu premieňa, ale zostáva tu, okolo nás…”

Popritom skúmal jej vysokú, štíhlu postavu a grécky účes, prihladený k sluchám, a malú riedku šticu, padajúcu na vysoké, okrúhle čelo. Uvažoval, že ku gréckemu účesu sa štica nehodí. Chcel jej povedať, že sa zle češe, keď kuvik náhle zakuvikal. Odvoľakiaľ zo sadu šiel tento nepríjemný, desiaci hlas.

Anička sa striasla a spýtala sa: „Komu ozaj kuviká?”

Z kuvika prešla na mátohy.

U nás ich je hrôza,” podotkla.

Ako všade,” nadhodil kaplán.

Ale u nás skutočné,” vravela. „Najistejšia je , čo sa ukazuje pri Skalke.”

Pri Skalke? Ale pri tej, čo je neďaleko nás?”

Tam.”

O tej som nepočul. Čo je to?”

Ukazuje sa o polnoci farár, čo akési decko zamordoval. Kamenie hádže na okoloidúcich. Trafí každého a tam, kde trafí, ochromie úd. Čosi biele sa za ním plazí a kvíli. To je to decko. Ešte nevedelo chodiť, keď ho zabil. Preto sa plazí.”

Hlúposti,” hodil rukou kaplán.

Vážni ľudia hovoria. Organista ho na vlastné oči videl. Počul aj nariekanie. Notár vám to isté povie.”

Ale, slečna!” pretrhol ju. „Vy ako farárska dcéra nesmiete veriť na strašidlá.”

Ja neverím. Ale o polnoci by som tadiaľ nešla.”

Kaplán chcel pozrieť na hodinky, či je ešte ďaleko do polnoci a či o dvanástej môže byť doma, ale hanbil sa pred slečnou, aby ho neupodozrievala, že sa bojí. V záhradke im začalo byť zima. Prešli do izby. Kaplán sa ani tu dlho nezdržal. Videl, že je na hodinách štvrť na dvanásť. Odporúčal sa. Von porovnal čas so svojimi hodinkami. Hodinky ukazovali jedenásť

Na všetko toto myslel, ponáhľajúc sa. Neveril síce, že sa farár môže ukazovať, ale nepríjemné mu bolo, že musí prejsť popri Skalke. Aby mu bolo veselšie, vrtel dáždnikom a hvízdal si nezmyselné melódie, ktoré v okamihu vymýšľal a zabúdal. Vietor čím ďalej, tým väčšmi a častejšie húkal a rozdúval krídla plášťa. Vyzeral ako veľký netopier s ohromnými krídlami. Žito a stromy väčšmi šumeli a tône sa neprestávali hýbať. Jeho tieň šiel pred ním krivý a dlhý.

Bolo mu treba prejsť cez horu, ktorá sa pred ním černela na dosť príkrom vŕšku. Kvitnúce slivky sa stratili. Zamenili ich liesky a mladé duby. Tieň zhustol a čochvíľa obklopila ho tma. Namiesto ľavného šumu vetra v žite a slivkách tu bolo ticho. Len niekedy bolo čuť vrzgot a pukanie, tu v hĺbke hory, tu jemu nad samou hlavou. Pod krokmi šušťalo lanské lístie a drobné hrudky a kamienky, odlomené a vyvážené pätami, kotúľali sa z vŕšku dolu. To pukanie, šušťanie a kotúľanie sa kamienkov stávalo sa mu neznesiteľným. Ledva bolo rozoznať pne stromov. Zdalo sa mu, že za každým sa niekto skrýva, kto ho stopuje a ľstivo za ním číha. Očakával, že každú minútu vyskočí spoza pňa a zahúka. Začali smreky. Chvoj jedného sa zakývala, ani čo by ju nejaká tajná ruka bola stiahla a pustila. Ešte väčšmi zrýchlil krok, aby skôr prešiel horou. Pár ráz vytiahol hodinky a rátal v duchu, či ešte pred dvanástou zájde za Skalku. Vychodilo, že o dvanástej bude práve pri nej. Hanbil sa sám pred sebou, že mu je nepríjemne a že bokom do hory by sa neosmelil pozrieť. Bolo by treba počkať tu, kým prejde dvanásta. Ale ak farár vo svojej nočnej prechádzke aj sem zájde…? Nie. Nemožno, že by sa farár ukazoval. Myslel si. Život je síce večnýPokračuje v druhej forme. Teda forma nemôže byť farár, ako býval zaživa. Ak sa ukazuje, nemôže mať ľudskú podobu, ale akúsi inakšiu, fantastickúÚčinok nejakej neviditeľnej, a predsa jestvujúcej sily cítiť azda pri Skalke. Ale, že by farár! NemožnéJednako lepšie by bolo Skalku obísť

Ďaleko v hore čosi zahúkalo a hneď nato prelietlo niečo nad ním. Sova, pomyslel si a rozhodol sa, že pobeží. Tak skorej prejde horou a zájde za Skalku. Nik ho nevidí. Nemá sa koho hanbiť.

Hneď aj myšlienku uskutočnil. Behom sa pustil hore vŕškom a potom dolu. Nepočul ani pukanie, ani šušťanie, len dupot svojich vlastných nôh. Nemyslel ani na čas. Na chvíľu sa mu zdalo, že z pravej strany rovno s ním beží ktosi druhý. Nepozeral ta. Zapchal si uši a utekal ďalej. Vybehol z hory celý upachtený a spotený. Srdce mu búchalo ako kladivo. Mesiac zas svietil. Bol vyššie a menší. Cesta sa vinula do diaľky ako šnúra. Kaplán pozrel a asi na dvesto krokov videl Skalku. Veľký balvan pri ceste. Bol biely. Len diery na ňom sa černeli, ako na tvári sa černejú oči, brada a fúzy. Pozrel na cestu, ktorá viedla popri samom balvane. Najprv videl len čosi tmavé ako strom, ale za okamih uspel zbadať, že je to guľaté a že sa hýbe. Blíži sa k nemu. Jasne vybadal vysoký farársky klobúk, čierny dlhý kabát, nohy, ruky, tvár. Zastal a užasol. Chladný pot mu vystúpil na čelo. Mráz mu prešiel po chrbte. V bruchu pocítil akýsi chlad. Nohy nápadne zoslabli. Na mňa sa díva, pomyslel si. Vskutku, farár zastal a díval sa. Kaplán videl, že sa farár zohol. Iste hľadá kameňAle tvár sa viac nezjavila. Figúra sa znova začala hýbať. Bežala, ale bez tváre. Kúr zdvihol sa pred ňou ako dym. Zväčšoval sa a postava zmizla. Kaplán sa v hrôze zvrtol a začal utekať opačným smerom. Prebehol horu a do rána sa túlal okolo Búrneho.

Nevyspatý, preblednutý vrátil sa domov len ráno. Chcel si ľahnúť vo svojej kaplánke, že si odpočinie, ale v posteli chrápal dekan Veselý, ako čo by drevo píliliĽahol si na diván. Sotva sa vládal držať na nohách.

Pri obede hovoril jeho šéf so smiechom: „Nikdy takého bojka, ako je Veselý!”

Nuž?”

Naľakal sa vám farára, čo máta pri Skalke. Neskoro sa vybral a okolo dvanástej sa vrátil udychčaný a bledý, že videl farára, a prosil ma o nocľah.”

Pohrozil mastným prstom kaplánovi a dodal: „Ale ani slovka o tom!”

Kaplán sa začervenal a mlčal.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License