Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library
Janko Jesenký
Malomestské rozprávky

IntraText CT - Text

  • BALEK (novela)
Previous - Next

Click here to hide the links to concordance

BALEK (novela)

Na Jula Vrátnického, právnika, povedali, že je solídny, tichý mladý človek, všetko také vlastnosti, ktoré prvoročnému právnikovibalekovi nemôžu lichotiť, a Julo aj všemožne proti nim bojuje: elegantný byt, peknú mesačnú gážu a dvanásť ceduliek zo záložne, v kaviarňach opretý o malý mramorový stolík robí napoleonovskú figúru a celé hodiny prekibicuje pri biliarde; nosí cylinder podľa najnovšej módy, veľké biele mašle a široké nohavice. Aby dokázal svojim kolegom, že je nie balek, neplatí účty a hoci ho hryzie svedomie, nezadrží slovo, ale čakať svojim veriteľom. Ale keď niektorý pohrozí mu advokátom, ticho vyťahuje tobolku a platí, ale pred kolegami hovorí, že mal dnes na krku exekúciu a že mu zapísali nový kabát.

Vo veľkom meste, keď človek plnú tobolku a nie je pritom zlodej, veľmi dobre sa cíti. Otvorený je pred ním celý svet. Všade môže vstúpiť s jasným čelom, lebo nemusí počítať: mám dve zlatky, z toho vstupné jedna zlatka, dve fľaše piva šesťdesiat grajciarov, garderóba dvadsať grajciarov, palica päť grajciarov, ostalo by päť hákov, a za to po polnoci neotvoria bránu.

Julo je zriedka v takýchto ťažkostiach, lebo dostáva gážu, ktorá trvá tri dni, pätnásteho si do záložne čistiť zlatú retiazku, za čo dostáva dvadsať zlatých. Z tohto päť zlatých požičia, znamenite poobeduje a večer mení piatku na päťgrajciarniky a rozsýpa ich po kaviarni, čo kelnerov a jeho neobyčajne zabáva. Ľúto mu je prefúkaných peňazí, ale pritom ho blaží myšlienka:

Hľa, ukázal som, ako sa viem zabávať. Kto ešte povie, že som balek?”

Pomaly, pomaly prichádza prvý. Julove ruky holé, vo veľkej mašli nevidieť blýskať sa diamantovú ihlicu a pepita nohavice s cylindrom zišlo by sa dať vyhladiť.

Roztomilý prvý vráti všetko a Julo je znova elegantný, šarmantný a peniaze!

A tak to ide každý mesiac. Časy miznú ako bankovky do kasy kelnerov. Prázdniny, táto mátoha, sa blížia.

Vrátnický počúva samé otázky. Otec píše list, a celý jeho obsah je otázka, či sa učí. Posiela mu peňažný list, a hľa, v kútiku vidí belasou ceruzkou napísanú vetu: „Ale aby si sa učil!” Na poukážke a všade istá veta: kolegovia tiež o učení hovoriahlupáci. Na Julovom srdci ťažoba. Skúška ho straší, temer máva vízie; je nevrlý, nervózny, ani to pivo mu nechutí.

Kamarát, nemôžem sa mučiť. Ale zato vari len ísť na skúšku, čo?” hovoril v jedno júnové popoludnie plnolícemu medikovi.

Medik, vážne, ani čo by šlo o život, sa zamyslel a povedal: „V každom prípade!”

Nuž tak pôjdem. A čo myslíš, budem vedieť voľačo?”

Vrátnický naozaj zadal prosbu o skúšku, dostal termín, ale že sa ho tam nespytovali, koľko piva vypil cez tento rok, čo založené a u koho si dal nohavice šiť, milý Julko nevedel nijako odpovedať a prepadol.

V kaviarni je veselá študentská spoločnosť. Je ešte len jedenásť hodín večer a stoly zavalené prázdnymi fľašami.

Každý je veselý, len Julo s mračnou tvárou sedí a díva sa do prázdnoty na akýsi neviditeľný punkt. Kníše nohou prehodenou na koleno a fajčí, ani čo by sa chcel zaúdiť. Je mu do zúfania: treba ísť domov, a s takým indexom, s takou skúškou! Vidí pred sebou prísneho otca, dobrú plačúcu matku nad nevďačným synom. Myslí, myslí, ako by sa vymotal, ale márne. Do Dunaja nechce sa mu hodiť, pod vlak tiež nie. Bože! Bože!

A ako je veselo kamarátom, ani čo by sa nebolo nič stalo. Hľa, i Ema pri kase sa usmieva, ktorej koľko ráz platil koňak, toľko ráz hovoril, že je nie viazaný na štúdium, na roky etc., etc. — a terazNapokon vytrháva ho z tejto letargie rečník mládeže, desaťročný právnik, človek hlbokého umu a ostrihanej hlavy, Janko Krkavec.

Rečník začal: „Vysokoctená spoločnosť! Vidíme pred sebou kandidáta smrti. Jeho žiaľ je i naším žiaľom. Navrhujem, aby Julo Vrátnický zaplatil desať fliaš tomu, kto ho vytrhne z pomykova!” Zhrnul briadku do dlane a zdvihnúc vysoko pohár, dokončil: „Teda páni! Napnime nite myšlienok a vysúkajme rukávy! Ja som taký smelý navrhnúť nasledujúce: Kúpi sa za šesťdesiat hákov indexprosím nepretrhúvať ma, poznámky trpím, len keď dokončím sa spraviť pečať, utvorí sa profesorský zbor. Každý z nás bude reprezentovať profesora tej a tej vedy. Zajtra bude mať pán Julo Vrátnický elegantný index a vytečnú skúšku!”

Julo zbledol od radosti. Vstal, poďakoval sa a dal doniesť pätnásť fliaš piva.

Svitlo ráno, Julo chodí po ulici s bledou vylumpovanou tvárou. Ide na podpis k profesoromštudentom. Hvízda si, veselo mu je, ani čo by celý svet bol jeho. Stal sa proti svojmu charakteru matematikom: ráta v hlave dlžoby. Najväčšmi ho škrie tých dvanásť ceduliek, no ale zato ostane ešte na jeden večierok s kamarátmi.

Študent Krkavecteraz profesor filozofieráčili ešte odpočívať, medik Z., profesor verejného práva, sa práve obúval, ale zato mu napísal: výtečne, znamenite kolokvoval. Julo ho ponúkol cigarou a Z., pomýliac zástoj, ju prijal. Daňovský, profesor národného hospodárstva, zapísal mu skvelú známku. Keď i Krkavec podpísal index, Julo šiel na stanicu, sadol do vagóna a letel domov. Rodičia mali veľkú radosť, keď videli krásne svedectvo o zloženej skúške. Že ich oklamal, vyzradil im po rokoch ako advokát.




Previous - Next

Table of Contents | Words: Alphabetical - Frequency - Inverse - Length - Statistics | Help | IntraText Library

Best viewed with any browser at 800x600 or 768x1024 on Tablet PC
IntraText® (V89) - Some rights reserved by EuloTech SRL - 1996-2007. Content in this page is licensed under a Creative Commons License